Wyjątkowe zdjęcie? To proste!


Kultura obrazkowa, a przede wszystkim media społecznościowe i ich potencjał w zakresie docierania do klientów (bądź osób, które dopiero się nimi staną) stawiają nas przed nie lada wyzwaniem, jakim jest prezentowanie swoich dzieł innym. Dzięki zaawansowanej technologii dziś niemal każdy może wykonać zdjęcie, którego nie powstydziłby się profesjonalny fotograf, dlatego stylistki powinny w szczególności postarać się nabyć umiejętność uwieczniania wykonanych stylizacji. W czasach, gdy aparaty w smartfonach przewyższają swoimi parametrami tradycyjne aparaty fotograficzne sprzed zaledwie kilkunastu lat, a możliwość natychmiastowego podglądu pozwala na błyskawiczne wyselekcjonowanie najlepszych zdjęć, grzechem jest niekorzystanie z możliwości autopromocji, dostępnych na wyciągnięcie ręki. Jeśli więc do tej pory nie traktowałaś na poważnie fotografowania wykonanych przez siebie stylizacji, najwyższy czas to zmienić! Poznaj wskazówki, dzięki którym zdjęcia, które wykonasz, zostaną dostrzeżone i przyciągną uwagę oglądających, aby poprawić swoją pozycję na rynku i zachęcić nowe osoby do umówienia się na wykonanie stylizacji paznokci właśnie przez ciebie.

Aby skorzystać z tego niewątpliwie skutecznego, a przede wszystkim bezpłatnego sposobu budowania swojego wizerunku w sieci, powinnaś poświęcić trochę czasu na doskonalenie swoich umiejętności fotograficznych i kompozycyjnych. Dzięki temu twoje zdjęcia mają szansę przykuwać uwagę doskonałą jakością, a nie niedociągnięciami, które bez wątpienia nie przysporzą ci klientów.

W oceanie zdjęć dostępnych w Internecie wykonanie „ładnej fotografii” to zadanie minimum. W rzeczywistości jednak powinnaś dążyć do tego, by twoje zdjęcia były wyjątkowe – i tym samym odzwierciedlały wyjątkowość twojej osoby i usług, jakie oferujesz. Na szczęście nie musisz kończyć wielomiesięcznych kursów by umiejętnie zaprezentować swoje prace i nie ma również potrzeby zakupu drogiego sprzętu fotograficznego – wystarczy stosować się do kilku zasad, dzięki którym zdjęcie będzie dobrej jakości. Co zatem powinnaś zrobić?

Spójrz krytycznie na paznokcie i dłonie, które chcesz sfotografować. Czy nie ma na nich zanieczyszczeń, drobin żelu, zabrudzeń? W jakim stanie są skórki i skóra dłoni – czy nie są przesuszone? Usuń wszelkie zabrudzenia acetonem – przyjrzyj się dokładnie skórze okalającej płytkę paznokcia, ponieważ mógł wypłynąć na nią bezbarwny lakier wykończeniowy. Jeśli go nie zmyjesz, odbije on światło i wywoła niepożądany efekt na zdjęciu. Podobnie może zachować się nadmiernie natłuszczona olejkami czy emulsjami skóra – jeśli była ona sucha i chcesz poprawić jej stan, zastosuj niewielką ilość środków nawilżających, by zdążyły się one wchłonąć do momentu wykonania zdjęcia.

Wrażenia estetyczne są równie ważne jak wrażenia wywołane pomysłowymi stylizacjami paznokci.  Gdy podejmiesz już decyzję na temat tego, gdzie chcesz wykonać zdjęcie, postaraj się by ilość przedmiotów widocznych w kadrze była jak najmniejsza (albo by w kadrze widoczne były tylko paznokcie) – usuń z widoku narzędzia, zbędne drobiazgi, a także kurz – niewidoczny na co dzień, a jednocześnie doskonale zakłócający pozytywny odbiór fotografii. Postaraj się też zerwać z szablonowością – jeśli do tej pory szczytem twojej kreatywności było wykonywanie zdjęć dłoni opartych na ręczniku, od dziś zajmij się planowaniem awangardowych, niecodziennych teł (równie zaskakujących jak forma tego wyrazu ;-)),  które podkreślą piękno wykonanych przez ciebie stylizacji. Pamiętaj, by przede wszystkim uniknąć przesady – jeśli stylizacja, którą chcesz sfotografować jest bardzo bogata i dużo w niej szczegółów, tło, na którym zaprezentujesz dłonie, powinno być spokojniejsze, jednolite. I odwrotnie – spokojniejsze stylizacje możesz zaprezentować na bardziej złożonym, bogatszym tle, które jednak nie będzie przeszkodą w skupieniu uwagi oglądającego na paznokciach.

Jedną z najważniejszych kwestii przy wykonywaniu zdjęć jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie.  Nie będzie dla ciebie zapewne niespodzianką fakt, że światło dzienne zapewnia najlepszą jakość obrazu, gwarantując największą ostrość i widoczność szczegółów. Jeśli nie masz doświadczenia w robieniu zdjęć, możesz ustawić lampę na opcję automatyczną albo pobawić się ustawieniami ISO – oczywiście o ile masz na to czas, a twoja modelka będzie miała wystarczająco dużo cierpliwości. Automatyczne ustawienie lampy może posłużyć ci także jako podpowiedź, czy aktualne oświetlenie jest wystarczające. Jeśli lampa się włączy, będzie to znak, że powinnaś zorganizować dodatkowe źródło światła, dzięki któremu nie trzeba będzie jej użyć a tym samym możliwe będzie uniknięcie nieestetycznych odblasków. Ciekawym narzędziem jest namiot/box bezcieniowy, dzięki któremu wszystkie szczegóły będą lepiej doświetlone.

Pamiętaj, że ważne przy robieniu zdjęć jest także unieruchomienie fotografowanego obiektu. Dłonie modelki powinny mieć solidne podparcie, co pozwoli opanować minimalne ich ruchy wpływające negatywnie na ostrość obrazu. Stabilizacja pozwoli ci także odpowiednio umiejscowić dłonie w kadrze, by uniknąć późniejszego przycinania zdjęcia. Postaraj się zbliżyć z obiektywem na wystarczającą odległość do dłoni i paznokci, byś nie musiała korzystać z opcji zoomu, pogarszającej ostrość obrazu. Jeśli dodatkowo umieścisz w kadrze niewielki, biały przedmiot, będziesz później mogła w oparciu o jego wygląd dostosować inne barwy wraz z ich odcieniem.

Zawsze wykonuj kilka zdjęć, nawet przy takim samym ustawieniu dłoni. Wykasowanie nadmiarowych zajmie ci chwilę, a może się okazać, że dobre ujęcie nie będzie nadawać się z powodu np. minimalnego ruchu dłoni, który zepsuje ostrość. Stwórz także osobistą listę ustawień dłoni i kompozycji zdjęć, która z czasem stanie się twoim znakiem rozpoznawczym. Pozwoli to także utrzymać spójność wizualną na twoim profilu w mediach społecznościowych. Pozy,  w których będą ustawione fotografowane dłonie, powinny być naturalne – w osiągnięciu tego pomocne będą rekwizyty – buteleczki z lakierami czy perfumami, skały, drewno o ciekawym kształcie czy piękne tkaniny.

Zaprzyjaźnij się z programami do obróbki graficznej. Jeśli chcesz, by klientki zobaczyły kolory wykorzystanych żeli, będziesz musiała trochę się natrudzić by odzwierciedlić je na ekranie, ale nie jest to niemożliwe. Poza tym, programy takie umożliwiają ochronę zdjęć poprzez dodanie do nich znaku wodnego – warto z tego skorzystać!