Wycena usług stylizacji

Ceny usług stylizacji paznokci, podobnie jak ceny wszelkich innych usług, zależne są od popytu na nie oraz od ich podaży. Innymi słowy bardzo ważne jest, ile osób oczekuje możliwości skorzystania z danej usługi – i faktycznie z niej korzysta – oraz ile podmiotów na rynku oferuje realizację danej usługi.

W praktyce zdarza się jednak, że wyceny usług stylizacji paznokci dokonuje się w oparciu o ceny konkurencji. W rezultacie wiele usług wycenionych jest poniżej swojej wartości, ze względu na błędnie rozumiane próby konkurowania. Pochodną takiej błędnej polityki są późniejsze problemy finansowe wielu salonów stylizacji. Tymczasem w branży, w której tak ważne są umiejętności wykonawców oraz trwałość efektu, to jakość a nie cena powinna być uznawana za najważniejszy czynnik przewagi konkurencyjnej. Właściwa wycena usług wpłynie nie tylko na twoje zyski, ale ukształtuje również właściwy obraz wartości poszczególnych zabiegów w oczach klientów.

Jak kształtować ceny?

By właściwie wycenić oferowane usługi stylizacji paznokci – malowanie, przedłużanie paznokci, zabiegi parafinowe, manicure czy pedicure – nie trzeba kończyć studiów menedżerskich. Nie wolno jednak popadać w drugą skrajność i wymyślać cen bez merytorycznych podstaw. Wartość usługi powinna być wypadkową kilku elementów. Pierwszym z nich jest pozycja salonu na rynku – salony, które zaczęły działać dopiero niedawno nie powinny grać zbyt agresywnie, ponieważ na początek muszą przede wszystkim zbudować sobie bazę klientów. Po drugie zastanów się, kto stanowi trzon twoich klientów – czy są to osoby zamożne, czy na dorobku, czy chętnie sięgają po propozycje luksusowe a może zupełnie nie ufają tanim usługom? Poznanie swoich klientów jest jednym z najważniejszych zadań, jakie przed tobą stoją i warunkuje ono zyskanie prawidłowego wyobrażenia o ich zamożności – a w konsekwencji wpływa na kształtowanie cen usług. Po trzecie wreszcie – uwzględnij lokalizację swojego salonu – jeśli działasz w pobliżu ekskluzywnego osiedla, możesz pozwolić sobie na znacznie więcej w zakresie cen. Podobnie będzie w zagłębiach biznesowych, gdzie klientki będą wpadać do ciebie między spotkaniami biznesowymi i będzie im zależeć na czasie. Takim klientom, będącym pod presją czasu i liczącym na szybką, niezawodną obsługę, możesz oferować usługi w wyższych cenach niż gdybyś prowadziła salon na przedmieściach, gdzie trzeba dopasować ofertę cenową do zasobności portfela mieszkańców. Dodatkowo powinnaś zastanowić się, jaki wizerunek swojego salonu chcesz kreować – czy ma to być miejsce dostępne dla osób o średnich dochodach, dla studentów czy też dla osób zamożnych, poszukujących luksusu i możliwości spokojnego oddania się relaksowi oraz oderwania od codziennych obowiązków. Nie bez znaczenia jest także wygląd samego salonu – jeśli jego wystrój kreuje wrażenie miejsca ekskluzywnego, w którym usługi świadczone są na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszych kosmetyków, uzasadnia to ustalenie cen na poziomie wyższym od przeciętnego. Klient musi bowiem nie tylko wiedzieć, ale także widzieć za co płaci. Wbrew pozorom, znaczna grupa konsumentów, szczególnie tych przykładających większą wagę do wyższego komfortu życia, gotowa jest zapłacić więcej by otrzymać coś, co spełni ich oczekiwania w całości. Dla nich liczy się przede wszystkim jakość.

Ustalając ceny usług podejmujesz w zasadzie decyzję czy chcesz by w twoim salonie była obsługiwana większa liczba klientek – gdy ceny będą niższe – czy większa. Odzwierciedla to twoje podejście do całej działalności i podstawy, na jakiej chcesz ją oprzeć. Jest to bowiem wybór między ilością a (wysoką lub najwyższą) jakością.

W tworzeniu cennika usług pomocna może być analiza danych z okresu największego natężenia ruchu w salonie w ciągu dnia. Warto przy tym zauważyć, że brak zróżnicowania cen według pory dnia najprawdopodobniej poskutkuje ogromnym napływem klientów w godzinach popołudniowych a jednocześnie nie pomoże rozwiązać problemu pustek w salonie około południa i w porze obiadowej. W rezultacie klienci przychodzący w godzinach szczytu będą musieli być odsyłani. Sytuacjom takim można jednak zapobiec jeśli ceny zabiegów i usług świadczonych w godzinach największego zainteresowania będą wyższe. Poza tymi godzinami ceny mogą być niższe i warto promować je jako ceny „po rabacie”. Przyniesie to na pewno wzrost zainteresowania usługami świadczonymi w godzinach pracy biur, dzięki czemu zlikwidujesz przestoje a jednocześnie obniżysz nieco natężenie ruchu w typowych godzinach szczytu.

Policzmy to

Ważnym czynnikiem, który powinien mieć niebagatelny wpływ na ceny w salonie jest wynagrodzenie pracowników. Szukając pracy stylistki również podejmują decyzję czy chcą wykonać w ciągu dnia więcej (tańszych) czy mniej (droższych) zabiegów. Znając kwotę wynagrodzenia swoich stylistek możesz łatwo obliczyć jaką kwotę musi otrzymać za wykonanie usługi stylistka by przynieść określony zysk salonowi. Na tym etapie powinnaś zdecydować czy chcesz by obsłużyła ona większą, czy mniejszą liczbę klientów.

Alternatywnie, możesz policzyć wszystkie koszty i wydatki jakie musisz ponieść, w tym czynsz, wynagrodzenia pracowników, opłaty za media i usługi telekomunikacyjne. Zsumuj również liczbę godzin, które salon będzie działał w ciągu roku i kiedy będzie mógł generować przychody. Dzieląc sumę kosztów przez liczbę godzin dowiesz się, ile salon musi zarabiać na godzinę tylko po to, żeby pokryć koszty. Teraz określ wysokość zysku jaki chcesz wypracować na działalności, żeby przekonać się jaki poziom przychodów pozwoli zrealizować założony cel.

Dla zapewnienia salonowi płynności finansowej niezbędna jest stała kontrola przepływów pieniężnych. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której zarobione środki rozpływają się na bliżej nieokreślone cele. Utwórz arkusz kalkulacyjny, w którym będziesz notować wszystkie koszty, wydatki oraz wpływy i który pozwoli ci przeprowadzić symulację przychodów i zysku przy różnych poziomach cen i różnym popycie. Jeśli będziesz regularnie uzupełniać w nim informacje na temat wydatków salonu oraz jego przychodów, narzędzie to pozwoli ci utrzymać płynność i spokojnie pracować.

Pamiętaj, że ceny oferowane przez konkurencję, choć nie powinny być dla ciebie bezpośrednim punktem odniesienia, w pewien sposób muszą zostać uwzględnione w twojej polityce cenowej. Uśrednione ceny z kilku okolicznych salonów stanowią bowiem pewien standard, do którego powinnaś starać się nawiązywać. Zbyt dalekie odejście od niego może być ryzykowne, chyba że usługi, jakie oferujesz, są naprawdę wyjątkowe i stoją o klasę wyżej od tych, które proponuje konkurencja. Wszystko zależy od mądrego wykorzystania możliwości, jakie istnieją w twoim otoczeniu – twój salon wcale nie musi być najtańszy. Ważne jest tylko, by twoja polityka cenowa nie działała zniechęcająco na potencjalnych i faktycznych klientów. Pamiętaj, że klienci zazwyczaj wybierają to miejsce, do którego mają najbliżej, dlatego zachowując pewien umiar możesz liczyć na to, że odwiedzą właśnie twój salon by poddać się zabiegom upiększania dłoni  i stóp. Prawdą jest bowiem, że będąc przyzwyczajonymi do twojego salonu nie będą mieli ochoty tracić czasu na poszukiwanie innego i podejmować ryzyko w kwestii jakości usług. Poza tym możesz opierać się na tym, co działa niezależnie od wielkości marki – na doświadczeniu związanym z wizytą w danym miejscu. Jeśli w twoim salonie panuje klimat, który doceniają klienci, możesz być spokojna o ich lojalność. Skoncentruj się na podtrzymaniu tej wartości a będziesz mogła okresowo podnosić ceny podobnie jak robią to inne miejsca, które ludzie uwielbiają odwiedzać – kina, sieci kawiarni, salony spa i inne. Klienci narzekają na każdą podwyżkę, jaka zostanie tam wprowadzona, ale nie rezygnują z odwiedzania tych miejsc, ponieważ przyciąga ich panująca tam atmosfera.

Wyrazy wdzięczności

Klienci są często tak zadowoleni z wykonanej usługi, że chcieliby podziękować stylistkom za pomocą napiwku. Powinnaś przemyśleć politykę salonu w tym zakresie i jasno określić czy napiwki są dopuszczalne, czy też nie. Pamiętaj jednak, że poinformowanie klientów o tym, że napiwki dla stylistek zostały już uwzględnione w cenach usług może spowodować, że poczują się oni urażeni, ponieważ pozbawia ich to możliwości samodzielnego podjęcia decyzji w kwestii okazania wdzięczności.

Przede wszystkim – komunikacja

Gdy ustalisz już ceny poszczególnych usług, pomyśl o tym jak poinformować o nich klientów. Oczywiste jest, że należy umieścić je w menu usług. Postaraj się jednak, by ceny nie zdominowały tej publikacji – przeglądający ją klienci powinni przede wszystkim skupić się na opisanych tam usługach i na podstawie zawartych tam obietnic wybrać coś dla siebie. Powinnaś pokazać klientom, że cena ma znaczenie drugorzędne, a liczy się przede wszystkim jakość, którą otrzymają decydując się na daną usługę.

Usługi prezentowane w menu powinny być pogrupowane, by łatwo było odnaleźć najistotniejsze dla klientów informacje. Przypisanie usług do grup może znacząco podnieść twoje zyski. Ceny podane przy usługach powinny być dobrze widoczne, by klient nie musiał o nie dopytywać. Zdarza się bowiem, że klienci wstydzą się pytać o cenę kilku usług i wolą z tego powodu z nich nie skorzystać. Jeśli cena usługi może się zmienić w zależności od stanu dłoni, stóp czy paznokci, koniecznie zamieść taką informację w menu. Spotka się to z większym zrozumieniem niż doliczanie dodatkowych opłat już po zakończeniu zabiegu.

Ceny w górę

Jeśli twoje koszty rosną, powinnaś bez wahania podnieść ceny. Obserwuj sytuację na rynku, szukaj możliwości oszczędzania i bądź przygotowana na zdziwienie oraz uwagi klientów – musisz się z nimi zmierzyć, jeśli chcesz mieć ze swojej działalności nieco więcej. Nikogo nie oburzają coroczne podwyżki opłat za media, dlatego nikt nie powinien również komentować twojej polityki cenowej. Granie podwyżkami i rabatami może być także narzędziem pomagającym zmniejszyć liczbę klientów odwiedzających twój salon. Jeśli cierpisz na nadmiar zainteresowania klientów swoimi usługami, niewielka podwyżka pomoże ci wyrównać popyt.

Oprócz podnoszenia cen powinnaś także zadbać o obniżanie kosztów operacyjnych. Szukaj tańszych alternatyw – np. w zakresie dostaw, przeanalizuj wykonywane w salonie czynności i zastanów się, co jest warte wykonywania, a co można sobie odpuścić. Nie popadnij w rutynę, ponieważ ucierpi na tym twoja kreatywność – staraj się mądrze wykorzystać narzędzie jakim są ceny i rozwijaj swoją działalność.