Twoje miejsce na rynku



Na rynku stylizacji stale przybywa kobiet, które chcą zająć się zawodowym zdobieniem paznokci. Jesteś więc jedną z wielu stylistek, ale absolutnie nie znaczy to, że masz pozostawać w tym tłumie anonimowa. Jeśli chcesz zbudować swoją pozycję, możesz zacząć to robić już dziś. Jak? Zachęcamy, byś podeszła do tego zadania strategicznie, kierując swoje działania na rozwijanie trzech sfer: swojej pozycji w środowisku, opinii wśród klientów oraz poczucia własnej wartości.

Po pierwsze – umocnij swoją pozycję w środowisku. Wchodząc na rynek stylizacji paznokci znamy zwykle niewielkie grono osób – są to przeważnie przyjaciółki, z którymi łączy nas zamiłowanie do zdobienia, koleżanki, będące naszymi pierwszymi klientkami oraz znajome z kursów lub ze szkoły kosmetycznej. Z czasem zyskujemy coraz więcej znajomych z branży – to osoby związane z firmami kosmetycznymi, których produkty wykorzystujemy, szkoleniowcy z warsztatów stylizacji, stylistki z salonów działających w bliższej i dalszej okolicy oraz ci, z którymi wchodzimy w kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zastanów się, jaki wśród tych wszystkich osób jest odbiór Twojej osoby? Na jakiej podstawie inni dokonują oceny Ciebie jako stylistki? Z całą pewnością można stwierdzić, że przytłaczająca część ocen Twojej osoby powstaje na bazie Twojej postawy i Twojego sposobu bycia. Jakie cechy powinnaś zatem przejawiać, by Twoja pozycja na rynku była mocna? Przede wszystkim musisz emanować wiarą we własne siły i zaufaniem do siebie samej. Będzie to dla Ciebie podstawa i punkt wyjścia do kształtowania swojego wizerunku. Jeśli rzeczywiście będziesz miała mocne, ugruntowane przeświadczenie, że to, co robisz, robisz dobrze, wówczas w ślad za tym pojawią się inne istotne dla Twojego wizerunku cechy. Postaraj się otworzyć na innych – nie będzie to proste, jeśli będziesz widziała w każdej stylistce konkurentkę, ale jeżeli Twoje poczucie własnej wartości będzie niezachwiane, przyjdzie Ci to znacznie łatwiej. Przypomnij sobie swoje początki w branży, gdy szukałaś w swoim otoczeniu kogoś, kto dysponowałby wiedzą i doświadczeniem, ale i przejawiał chęć do dzielenia się nimi z innymi osobami. Jeżeli też taka będziesz, inni ludzie otworzą się na Ciebie, a Ty tylko na tym zyskasz. Postaraj się, by ludzie wiedzieli o Twoich osiągnięciach zawodowych – chwal się nimi w mediach społecznościowych i w swoim salonie, w którym możesz wieszać na ścianach oprawione zaświadczenia, certyfikaty i dyplomy zdobyte po ukończeniu kolejnych warsztatów stylizacji paznokci. Nie każda stylistka stara się konsekwentnie podnosić swoje kwalifikacje, dlatego jeśli Ty będziesz to robić, informuj o tym innych. Bądź także gotowa do dzielenia się wiedzą z innymi stylistkami. Świetnym posunięciem jest udostępnianie w mediach społecznościowych lub w serwisie YouTube filmików, na których pokażesz, w jaki sposób powstają wykonywane przez Ciebie zdobienia. Jeśli postawisz się w roli edukatorki, będziesz o kilka kroków przed tymi, którzy ograniczają się do publikowania zdjęć. Gdy inne stylistki zorientują się, że na Twoim profilu można regularnie znaleźć ciekawe inspiracje, zaczną subskrybować Twój profil, a Ty, zyskując coraz większe grono obserwatorów, zyskasz na wiarygodności. Będzie to dla Ciebie także motywacja do dalszego rozwoju.

Kobiety uwielbiają dzielić się doświadczeniami z korzystania z usług kosmetyczek, stylistek, fryzjerek czy innych specjalistek od pielęgnacji i podkreślania urody. Jeśli przeprowadziłabyś wśród swoich klientek ankietę i zapytała je, jak do Ciebie trafiły, większość na pewno przyznałaby, że Twoje usługi zostały im polecone przez znajome. To tylko pomaga uświadomić sobie, jak wielki potencjał marketingowy ma każda z Twoich klientek. W związku z tym powinnaś zadbać o to by każda Twoja klientka miała o Tobie i Twoich usługach jak najlepsze zdanie. Oznacza to dla Ciebie konieczność każdorazowego, idealnego przygotowania do wykonywania stylizacji. Jeśli klientka przychodzi do Ciebie po raz kolejny, powinnaś być przygotowana do jej wizyty – dowodem tego będzie zaproponowanie jej konkretnej stylizacji, zaprojektowanej z myślą o jej preferencjach, które miałaś już okazję poznać, a także uwzględnienie jej szczególnych potrzeb, jeśli takie u niej występują w związku z jej stanem zdrowia. Będzie to dla niej również dowodem Twojego profesjonalizmu i z całą pewnością doceni ona fakt, że dzięki Twojemu przygotowaniu zaoszczędzi dużo czasu i wysiłku, jakie musiałaby włożyć w samodzielne poszukiwanie pomysłu na stylizację. Drugą, bardzo istotną kwestią, są Twoje relacje z klientkami. Nie wystarczy, że będą one „poprawne”. Stajesz raczej przed bardzo poważnym zadaniem, jakim jest rozpoznanie oczekiwań klientki co do kształtu relacji, jaką z nią nawiążesz. Musisz wykazać się tu sporą inteligencją emocjonalną oraz intuicją, by rozpoznać czy klientka chce przy okazji poddawania się zabiegowi stylizacji paznokci opowiadać o swoich sprawach, czy też przyszła do Ciebie wyłącznie po to, by wyjść z salonu z pięknymi dłońmi i paznokciami i nie chce, byś wypytywała ją o życie prywatne czy zawodowe. Pamiętaj, że przede wszystkim nie należy wywierać na nikim presji i zmuszać do rozmowy tych, którzy nie przejawiają chęci do jej prowadzenia. Taka sytuacja nie oznacza jednak, iż nie mogąc znieść ciszy, miałabyś wygłaszać monologi na temat swojej działalności stylizacyjnej. W każdym zakresie – tak samo i tu – Twoim obowiązkiem jest wsłuchiwać się w potrzeby klientów i na nie odpowiadać. Jest to uniwersalna recepta na sukces, a w połączeniu z marketingiem szeptanym, realizowanym przez Twoje zadowolone klientki, może on zdziałać cuda w kwestii budowania Twojej pozycji na rynku.

Ostatnią sferą, nad którą warto popracować i która przyczynia się do poprawy naszego wizerunku i naszej pozycji na rynku, jest poczucie własnej wartości jako stylistki. Jak je wzmacniać? Nie jest to trudne: sporządź „mapę” wyzwań w kategorii stylizacji paznokci i możliwości rozwoju w tej dziedzinie i konsekwentnie realizuj poszczególne punkty. Nie musisz osiągnąć wszystkiego od razu ani nawet w ciągu najbliższego roku. Wystarczy, że będziesz widziała swoje postępy i że nie zatrzymasz się na obranej drodze. Świadomość realizacji kolejnych celów da Ci nie tylko satysfakcję, ale także zwiększy zaufanie do siebie samej, ponieważ będziesz miała świadomość, iż pracujesz nad eliminacją swoich niedociągnięć i starasz się zniwelować wszelkie luki w swojej wiedzy i umiejętnościach. Nie pozwól jednak, by w narzuconym sobie reżimie zapomnieć o tym, co już udało Ci się osiągnąć – pielęgnuj wspomnienia o najbardziej udanych konkursach, warsztatach, które wiele Ci dały a także o miłych słowach od klientek. Możesz również założyć sobie wirtualną lub tradycyjną książkę opinii klientek, w której będziesz zapisywała pozytywne opinie swoich klientek na temat wykonanych przez Ciebie stylizacji ich paznokci. Miłe słowa szybko ulatują z naszej pamięci, natomiast wyjątkowo długo pamiętamy skargi i przykre opinie – jest ich jednak zawsze znacznie mniej, dlatego tym bardziej warto notować pozytywne słowa i w ten sposób budować wewnętrzne przekonanie o tym, że nasze działania w zakresie stylizacji paznokci przynoszą dobre efekty i cieszą się uznaniem.