Szybki pedicure w domu

Czujesz, że lato trochę Cię zaskoczyło? Czas wyjąć z czeluści szafy letnie sandałki, o których zupełnie już zapomniałaś i zdjąć ze stóp ciepłe skarpety ;) Nasze stopy mają tendencję do rozleniwiania się przez zimę, gdy opatulamy je wieloma warstwami izolujących tkanin, starając się utrzymać maksymalny komfort termiczny. Czas płynie jednak nieubłaganie i w końcu nadchodzi czas, gdy słupek rtęci w termometrze bezwzględnie nakazuje nam odsłonić nasze stopy i wystawić je na działanie letnich, a czasem nawet jeszcze wiosennych, promieni słonecznych. Jak dostosować się do tych nowych warunków, by móc pokazać się w letniej stylizacji nie tylko bez stresu, ale z pełnym spokoju przekonaniem, że nasze stopy zrobią dobre wrażenie na każdym, kto na nie spojrzy? Oto krótki poradnik, który pomoże Ci przejść przez ten temat suchą stopą!


1. Jeśli wykonujesz pedicure samodzielnie, w warunkach domowych, pozwól sobie na wersję z kąpielą stóp. W domu możesz działać w warunkach pełnego komfortu – także w kwestii higieny, a poddanie stóp kąpieli sprawi, że łatwiej i przyjemniej będzie Ci się z nimi pracowało – paznokcie będą bardziej miękkie, a skóra łatwiej będzie poddawała się zabiegom złuszczającym. Przygotuj dla swoich stóp kąpiel złożoną z komfortowo ciepłej wody i soli, która zmiękczy naskórek, dzięki czemu łatwiej będziesz mogła pozbyć się nagniotków i odcisków.

2. Kąpiel stóp nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, a u osób chorujących na cukrzycę nie powinna przekraczać 2 minut. Po wymoczeniu stóp otul je miękkim ręcznikiem i odsuń przy jego pomocy skórki z płytki paznokci – możesz użyć do tego również drewnianego patyczka – najlepiej specjalnie przeznaczonego do pielęgnacji skórek (patyczki takie są wykonane z drewna różanego lub pomarańczowego).

3. Czas na złuszczenie martwego naskórka – sprawdzą się tu doskonale przygotowane w domu peelingi z cukru i oliwy lub mielonej kawy i miodu. Możesz także zadziałać bardziej radykalnie i sięgnąć po pumeks bądź pilnik elektryczny. Pamiętaj jednak, że narzędzia te są dość „ostre” i potraktowana nimi skóra wymaga późniejszego wygładzenia, na przykład przy pomocy drobnoziarnistej, papierowej tarki do stóp.

4. Gdy skóra i skórki są już uporządkowane, czas na przycięcie paznokci. Staraj się wykonać to tak by zabezpieczyć się przed ich wrastaniem – skróć je w linii prostej, tzn. nie zaokrąglając ich narożników. Delikatnie opiłuj wolny brzeg i blokiem polerskim muśnij powierzchnię płytki.

5. Pora na wykonanie stylizacji – polecamy szczególnie lakiery hybrydowe, ponieważ gwarantują one trwały, piękny efekt na paznokciach, niezmienność koloru i wysoki połysk, który będzie Cię zachwycał przez długi czas. Nałóż na paznokcie bazę hybrydową i utwardź ją w lampie. Następnie sięgnij po lakier kolorowy i wykonaj zdobienie zgodnie ze swoim projektem. Jeśli chcesz wzbogacić stylizację o ozdoby, wtop je w hybrydę – tzn. po nałożeniu ozdoby przykryj ją warstwą gęstej bazy i utrwal paznokcie w lampie. Następnie nałóż warstwę topu, by wykończyć stylizację i ponownie zastosuj utwardzanie w lampie.

6. Pielęgnacja skórek i upiększanie paznokci dobiegło końca, ale przed Tobą jeszcze kilka kroków do zapewnienia swoim stopom niesłabnącej urody. Pamiętaj o ich natłuszczaniu i nawilżaniu – gdy nosimy odkryte buty – a dotyczy to zwłaszcza odkrytych pięt – skóra łatwiej ulega przesuszeniu (stąd tak drastyczne różnice między stanem skóry stóp u kobiet i u mężczyzn). Zapobiegając nadmiernej utracie wilgoci chronimy się także przed ryzykiem pękania skóry na piętach – zjawisko to jest bardzo bolesne i dokuczliwe, dlatego z całą pewnością znacznie lepiej jest mu zapobiegać niż je leczyć. Jak najczęściej rozpieszczaj swoje stopy masażem i unikaj chodzenia w ciasnych butach lub w obuwiu na wysokim obcasie, ponieważ powoduje ono znaczne przeciążenia w stopie, czego efektem jest między innymi narastanie naskórka, który w nadmiernej ilości jest przez nas tak niepożądany.

7. Bacznie obserwuj swoje stopy, byś mogła jak najwcześniej wychwycić wszelkie problemy i szybko wdrażać działania je niwelujące. Jeśli masz problem z ich nadpotliwością, regularnie stosuj środki ją ograniczające. Unikaj narażania stóp na infekcje grzybicze – w miejscach publicznych takich jak sauny, siłownie i baseny poruszaj się w miarę możliwości w obuwiu, dokładnie myj stopy i osuszaj je oraz stosuj olejki eteryczne o działaniu przeciwgrzybiczym (polecamy szczególnie olejek z drzewa herbacianego). Obserwuj także czy narastanie naskórka nie następuje stale w tych samych miejscach – być może będzie to dla Ciebie wskazówką w kierunku zmiany obuwia na wygodniejsze i bardziej optymalne pod względem rozkładu ciężaru ciała na stopy.