Szybka pomoc dla pięknych dłoni


W swojej działalności stylistki zauważyłaś z pewnością, że klientki doświadczają zazwyczaj jednego z pięciu problemów z paznokciami, do których zaliczamy:

  • nierówności płytki (bruzdy)
  • obgryzanie paznokci
  • łamliwość płytki
  • żółknięcie paznokci
  • onycholizę

Twoje klientki przychodząc do ciebie i opowiadając ci o swoich problemach z paznokciami bardzo liczą na to, że dzięki twojej wiedzy i doświadczeniu pomożesz im się z nimi uporać. Nie możesz ich zawieść. Nie wystarczy samo dostrzeżenie problemu – konieczne jest przeprowadzenie wywiadu na temat dolegliwości i zaproponowanie rozwiązania. Oprzyj się na historiach klientek, które również musiały mierzyć się z powyższymi problemami i wyszły z tego zmagania zwycięsko. Podczas realizacji usługi uwzględnij odczucia klientki wiążące się z danym problemem i poradź jej, jak powinna dbać o paznokcie po wizycie u ciebie, by ich stan jak najszybciej się poprawił. Jeśli uda ci się wyprowadzić ją z problemu, zyskasz jej lojalność, oddanie i wiele ciepłych słów, które powie na twój temat innym. Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdemu z pięciu problemów i zastanówmy, co można zrobić, by twoje klientki szybko sobie z nimi poradziły.

Nierówności na płytce paznokcia

Jeśli na paznokciach pojawiają się bruzdy, nie należy od razu wpadać w panikę. Jest to całkiem zwyczajna oznacza tego, że nasz organizm się starzeje. Można wręcz przyrównać bruzdy do zmarszczek – one także są bardzo prawidłową pochodną dojrzewania organizmu – co nie znaczy, że są pożądane. Przyjrzyj się swoim paznokciom (oczywiście wówczas, gdy nie będzie na nich hybryd, żelu czy akrylu) – jeśli cała płytka jest równomiernie pokryta pionowymi bruzdami, wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast dostrzeżesz na paznokciu jedną bruzdę w postaci zagłębienia, może to wskazywać na uszkodzenie macierzy, do którego mogło dojść podczas zabiegu kosmetycznego. Staraj się zawsze przeprowadzać wszelkie zabiegi bardzo ostrożnie i delikatnie – uważaj szczególnie na to, by nie uszkodzić wału paznokcia ani nie piłować nadmiernie płytki u jej nasady. Jeśli bruzdy są mocno widoczne, można wyrównać płytkę żelem podkładowym. Unikaj spiłowywania bruzd, ponieważ możesz doprowadzić w ten sposób do pękania płytki paznokcia wzdłuż nich. Staraj się raczej nadbudować płytkę niż doprowadzać do jej ścienienia.


Obgryzanie paznokci

Ten nieestetyczny nawyk specjaliści określają również mianem onychofagii i według słusznego, powszechnego mniemania może on być sposobem rozładowywania napięcia nerwowego. Z problemem tym boryka się nawet blisko połowa nastolatków, ale nie tylko oni mają skłonność do obgryzania paznokci. Prawdą jest bowiem, że nawyk ten może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. Jego konsekwencje to w większości naruszenie estetycznego wyglądu płytki paznokci i okalającej go skóry oraz ryzyko wystąpienia stanu zapalnego z uwagi na uszkodzenia i naruszenie ciągłości naskórka. W ekstremalnych przypadkach może dość do deformacji płytki paznokci. Walka z tym uciążliwym nawykiem jest trudna i wymaga sporej dawki silnej woli. Można jednak sięgnąć po środki wspomagające – przede wszystkim zaleca się lakier o gorzkim smaku, dzięki któremu obgryzający powinien zacząć odczuwać niechęć do zbliżania palców do ust.


Łamliwość płytki paznokciach


Każda stylistka ma z pewnością w gronie swoich klientek wiele osób, które narzekają na to, że ich paznokcie nie są mocne. Płytka z tendencją do wyginania się lub łuszczenia występuje powszechnie, szczególnie u kobiet, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiedzialna za ten stan rzeczy może być zwykła… woda. Dłuższy kontakt paznokcia z wodą powoduje jego pęcznienie i rozmiękanie. Po wyjęciu paznokci z wody wilgoć szybko odparowuje. Jeśli naprzemienne wysychanie i namaczanie płytki ma miejsce często, osłabiają się wiązania między komórkami paznokcia, co prowadzi do ich rozdwajania się. Skutek ten występuje zarówno na paznokciach krótkich, jak i długich, jednak bardziej widoczny jest w tym drugim przypadku. Jakiej rady udzielić klientkom mającym problem z rozdwajaniem paznokci? Przede wszystkim warto zalecić noszenie rękawic do wszelkich prac domowych, a w salonie zaproponować wykonanie manicure w wersji bezwodnej. Rozdwojone paznokcie warto przyciąć na krótko i pozwolić im odrosnąć. Płytkę paznokcia należy wzmacniać olejkiem lub nawilżać kremem.


Żółknięcie paznokci

Żółta płytka paznokci wygląda bardzo nieestetycznie, jednak przyczyny tego problemu nie są zwykle poważne. Zazwyczaj winę za żółknięcie paznokci ponosi sama klientka, oddając się nałogowi palenia papierosów. Drugą przyczyną jest stosowanie ciemnych lakierów do paznokci. Rzadziej zdarza się, że za żółknięciem stoi poważniejszy problem, jakim jest grzybica paznokci.

W przypadku palaczy najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest porzucenie nałogu. Jeśli jednak klientka nie pali papierosów i stwierdzi, że żółknięcie wystąpiło po pomalowaniu paznokci ciemnym lakierem, należy zalecić jej, by przed kolejnym malowaniem nałożyła na paznokieć warstwę lakieru podkładowego. Natomiast w przypadku podejrzenia grzybicy należy powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych i zalecić możliwie najszybszy kontakt z lekarzem.

Odważnym można polecić procedurę wybielania płytki paznokcia za pomocą pasty z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą utlenioną.


Onycholiza

Brak przyczepności płytki paznokcia do łożyska, zwany onycholizą, jest problemem nie tylko nieestetycznym, ale i bolesnym. Odwarstwienie płytki paznokcia może mieć wiele przyczyn – między innymi schorzeń dermatologicznych i ogólnoustrojowych (m.in. może być spowodowane liszajem płaskim), ale może być także efektem niewłaściwie przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych, na przykład zbyt mocnego piłowania. Wpływ na wystąpienie tej dolegliwości mają również niektóre substancje chemiczne, np. formaldehyd. W przypadku jej wystąpienia warto w miarę możliwości przyciąć paznokieć na krótko a wszelkie zabiegi oczyszczające przeprowadzać bardzo ostrożnie i delikatnie. Paznokcie w tym stanie są bardziej narażone na wnikanie patogenów, dlatego przy każdym działaniu w ich okolicy należy zachować najwyższy poziom higieny. Na czas leczenia należy zrezygnować z zabiegów stylizacji paznokci.