Szkolenia wewnętrzne

Szkolenia wewnętrzne pomagają stylistkom zapoznawać się z nowymi trendami i doskonalić niezbędne umiejętności.

Istnieje wiele sposobów, aby stylistki mogły być na bieżąco z aktualnymi trendami i technikami dotyczącymi pielęgnacji paznokci. Obok sesji szkoleniowych oferowanych przez producentów oraz warsztatów organizowanych na targach, stylistki mogą korzystać z kursów internetowych i tutoriali zamieszczonych na YouTube, a nawet prezentacji transmitowanych na żywo na Facebook Live. Z drugiej strony, samodzielne uczenie się zajmuje więcej czasu i może być kosztowne. Bez możliwości zadawania pytań prowadzącemu już po zakończeniu szkolenia, trudno jest zacząć stosować nowo poznaną technikę. Dlatego też, część salonów organizuje szkolenia wewnętrzne, a także zachęca starsze stażem stylistki do dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami. Metoda taka jest nie tylko wygodna dla zapracowanych stylistek, które nie muszą ponosić kosztów i poświęcać czasu na uczęszczanie na targi i warsztaty, ale może również ośmielić bardziej wycofane stylistki do wypróbowania nowych technik. Uczenie się w znanym otoczeniu sprzyja większej otwartości na wiedzę.

Jak efektywnie prowadzić szkolenia wewnętrzne?

Mądre planowanie

Przystępując do organizacji szkolenia wewnętrznego pamiętaj, że salon nie może działać bez stylistek, które muszą pracować. Planuj więc szkolenia w dni, kiedy salon jest zamknięty lub poza godzinami największego ruchu, aby skorzystać mogło z nich jak najwięcej stylistek przy minimalnym zakłóceniu funkcjonowania salonu.

Możesz przykładowo planować jedno lub dwa szkolenia miesięcznie i organizować je w poniedziałki lub wtorki, gdy zwyczajowo ruch w salonie jest mniejszy. Jeśli nie chcesz zakłócać pracy salonu pomyśl o krótszych szkoleniach w godzinach porannych, jeszcze przed otwarciem. Rzadziej, na przykład dwa razy w roku zrób dłuższe szkolenie, na którym uczestniczki będą mogły m.in. zapoznać się z nowymi trendami w branży.

Koszty szkoleń mogą być bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stawki pobieranej przez osobę prowadzącą szkolenie oraz od konieczności pokrycia kosztów dojazdu i/lub zakwaterowania. Jeśli koszty stanowią dużą przeszkodę, to należy pomyśleć o zaangażowaniu starszych stylistek do nauczania tych młodszych. Dodatkowo, przy zakupie większych ilości produktów możesz liczyć na szkolenia organizowane przez producentów.

Obecność

Rozważyć musisz również kwestię obecności na zajęciach. Udział w szkoleniu może być dla stylistek opcjonalny lub obowiązkowy. Nie powinien być to jednak problem, ponieważ większość stylistek chętnie się dokształca i zdobywa nowe umiejętności, szczególnie jeśli z pasją podchodzą do tego co robią. Możesz również uzależnić wymóg uczestniczenia w zajęciach od ich tematyki. Wszystkie stylistki powinny być obecne jeśli celem szkolenia jest zapoznanie z nowym produktem, jego ceną i sposobem wykorzystywania. Natomiast jeśli na zajęciach omawiane będą podstawowe zagadnienia, np. dotyczące paznokci akrylowych to udział w nich może być opcjonalny (szczególnie, że dla doświadczonej stylistki nie będzie to interesujące). Przeciwnie, jeśli zajęcia będą dotyczyły stosowania zaawansowanych technik, to nowicjuszki mogą poczuć się przytłoczone. W związku z tym, pewną zachętą może być szkolenie dotyczące jakiejś nowej usługi. Jeśli któraś stylistka nie weźmie udziału w zajęciach, to nie będzie mogła wykonywać danej usługi.

Dodatkowo, jeśli usługa dostępna jest tylko sezonowo, to warto organizować kursy przypominające. To samo dotyczy usług, które nie sprzedają się zbyt dobrze – może to oznaczać, że stylistki wykonując je nie czują się zbyt pewnie.

Tematyka

Wybierając tematykę szkolenia weź pod uwagę to, o co proszą klienci oraz zwróć uwagę na to, co zyskuje popularność w mediach społecznościowych. Przed umówieniem szkoleniowca warto też skonsultować się z właścicielami innych salonów i dopytać jakie zajęcia mogą polecić i dlaczego. Zasięgnięcie wiedzy pozwoli ci nabrać pewności, że dany kurs będzie odpowiedni dla twojego salonu i twoich stylistek.

Ważnym elementem szkolenia jest wspieranie stylistek w pozyskiwaniu wiedzy na temat aktualnych trendów. Branża zmienia się bardzo szybko, a klienci często przychodzą i pytają o nowe produkty i trendy dotyczące stylizacji paznokci. Regularne organizowanie szkoleń pozwala dotrzymać tempa branży. Szkolenia podtrzymują entuzjazm nie tylko wśród stylistek, ale również klientek. Dla odniesienia sukcesu istotne jest, aby stylistki cały czas podchodziły do swojej pracy z pasją. Pokazywanie klientkom najnowszych trendów, albo uczenie ich, jak pielęgnować paznokcie, pozwoli stworzyć atmosferę pełną zaangażowania.