Strategia noworoczna


Myśląc o nowym roku zwykle zastanawiamy się nad tym, co moglibyśmy robić lepiej by nasz salon  rozwijał się i przynosił większe zyski. Wyrazem tych analiz są postanowienia – warto już teraz zacząć je spisywać by być przygotowanym na wprowadzanie pozytywnych zmian już od pierwszego dnia stycznia.

Tworzenie strategii na przyszły rok zacznij od refleksji nad tym, co udało się osiągnąć w kontekście rozwoju twojego salonu i twojej działalności jako stylistki w roku bieżącym. Czy są jakieś cele, które starałaś się zrealizować, ale się to nie udało? Jakie przeszkody stanęły ci wówczas na drodze? Postaraj się pokonać je w nadchodzącym roku i w pierwszej kolejności spisz wszystkie działania, które ci to umożliwią.

Gdy rozprawisz się już z zaległościami, skup się na przyszłości i sformułuj cele długoterminowe, które chciałabyś zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat. Może to być podwojenie przychodów, przeniesienie salonu do atrakcyjniejszej lokalizacji czy otwarcie drugiej filii w innej części miasta lub kraju. Te cele zrealizujesz, osiągając kolejne kamienie milowe wyznaczające cele pośrednie. Tymi zaś mogą być odbycie specjalistycznych kursów, realizacja kampanii promocyjnych, podniesienie kwalifikacji twojej załogi czy odremontowanie wnętrza salonu.

Najcenniejszy zasób

Kołem napędowym twojego salonu są twoi pracownicy. Jeśli zbudowany przez ciebie zespół jest mocny, zgrany i zorientowany na sukces, nie powinnaś mieć żadnego problemu z osiąganiem kolejnych celów. Jeśli jednak doświadczasz trudności w tym zakresie, zastanów się, co leży u ich źródła i jak zniwelować ewentualne problemy. Odpowiedz sobie na pytania: czy zatrudniasz wystarczającą liczbę pracowników? Czy twoi pracownicy mają wystarczające kwalifikacje? Czy mogłabyś wspomóc ich rozwój tak by ich umiejętności przyniosły korzyść salonowi? Czy twoi pracownicy są zadowoleni z zapewnionych im warunków pracy? Czy rozwój salonu nie spowodował, że powinnaś zatrudnić także innych pracowników poza stylistkami (recepcjonistkę, specjalistę od mediów społecznościowych, dyrektora kreatywnego etc).Wśród codziennych obowiązków wiele spraw związanych z pracownikami nam umyka i zaczynamy się nad nimi zastanawiać dopiero gdy wydarzy się coś „większego” – konflikt z klientem, nieoczekiwane odejście pracownika czy niewyjaśniony spadek przychodów. Wyznacz sobie cele związane z pracownikami – szkoleniami dla nich, wynagrodzeniami i bonusami – i  pamiętaj, że troska o ten zasób jest najważniejszym z twoich obowiązków.


Podążaj za modą


Nie da się cały czas budować sukcesu salonu na utartych schematach. W stylizacji paznokci istnieją oczywiście sprawdzone, klasyczne wzory, o które klientki zawsze będą prosić, ale równie ważne są najnowsze trendy, które po prostu musisz oferować w swoim salonie. Postaw sobie za cel okresowe odświeżanie oferty i wzbogacanie jej o nowe wzory i zdobienia, aby konkurencja nie zostawiła cię daleko w tyle. Stwórz harmonogram wydarzeń branżowych i rotacyjnie wysyłaj na nie swoich pracowników, aby każdy mógł nauczyć się czegoś nowego i zaproponować to twoim klientom. Udział w targach to także możliwość poznania nowych produktów – być może zdecydujesz się na zamieszczanie w mediach społecznościowych krótkich relacji twoich pracowników, na których będą oni opowiadać, które produkty wypatrzone na targach warto kupić i które zostaną wprowadzone do twojego salonu? Śledź trendy pojawiające się za granicą – w dobie Instagramu nie przedstawia to żadnych trudności – i bądź ich lokalną prekursorką. Wykorzystaj wydarzenia sportowo-kulturalne, które rozgrzewają emocje twoich klientek – zaproponuj im stylizacje powiązane tematycznie, które będą z nimi powiązane. Stwórz harmonogram wydarzeń planowanych na nadchodzący rok i reklamuj w mediach społecznościowych oferty z nimi związane – niech twoje klientki będą przygotowane na udział w nich i zachwycają swoimi paznokciami (przy okazji reklamując twój salon wśród znajomych i nieznajomych).


Zajrzyj do swojego biznesplanu

Czy pamiętasz, ile wysiłku kosztowało cię stworzenie biznesplanu? Nie pozwól, by teraz pokrywał go kurz. Potraktuj go jako mapę drogową rozwoju twojego salonu. Zadaj sobie pytanie, czy pozycja twojego salonu jest dla ciebie satysfakcjonująca? Czym wyróżnia się twój salon na tle innych? Czy menu usług oferowanych w twoim salonie wymaga rozbudowy – a może należałoby je ograniczyć i postawić na specjalizację? Przyjrzyj się tempu rozwoju twojego salonu i zastanów się, co może je hamować oraz w jaki sposób można byłoby je zwiększyć.

Dokonaj oceny czynników tworzących otoczenie, w jakim funkcjonuje twój salon. Czy uległy one zmianie, a jeśli tak, to co powinnaś zrobić by dostosować salon do nowej rzeczywistości? Być może gdzieś otworzyła się nisza rynkowa, którą mogłabyś zagospodarować – może to być nowa społeczność gromadząca się w pobliskim klubie fitness czy pracownicy z nowego biurowca, którzy wpadną na manicure lub malowanie paznokci w przerwie obiadowej a po pracy z chęcią zrelaksują się w fotelu do pedicure, oddając swoje stopy w ręce twoich doświadczonych stylistek. Każdą zmianę spróbuj traktować jak wyzwanie i szansę, ale jeśli poczujesz się przytłoczona i będziesz miała wrażenie, że brakuje ci wiatru w żaglach, nie obawiaj się prosić o pomoc. Szukaj przedsiębiorców, którzy doświadczyli podobnych trudności, postaraj się uzyskać wsparcie znajomych z branży i nie bój się wykonać kroku w tył – może on być konieczny dla wzięcia rozpędu!

Zaplanuj wydatki

Jeśli analiza finansów twojego salonu za mijający rok nie wypadła najlepiej, zrób wszystko co możesz by sytuacja ta nie uległa pogorszeniu. Sprawdź, w których obszarach swojej działalności udałoby ci się coś zaoszczędzić i zastanów się, w jaki sposób możesz zwiększyć swoje przychody i zasięg salonu. Bądź wytrwała w zakresie reklamowania go w różnych mediach – także w Internecie. Czy chcesz by obsługa twojego salonu była maksymalnie bezproblemowa? Rozejrzyj się za oprogramowaniem, które usprawni twoją pracę – rezerwację wizyt, zarządzanie danymi klientów, zarządzanie stanami magazynowymi. Informacje z tych sfer – dostępne w różnych modelach oprogramowania –  mogą posłużyć do planowania zakupów i promocji a także analizowania zużycia kosmetyków i tworzenia harmonogramu zakupów. Im częściej będziesz przeprowadzać takie analizy, tym większa będzie twoja świadomość na temat możliwości poczynienia jakichś oszczędności.

Pamiętaj, by w nowym roku znaleźć także trochę czasu dla siebie – nie poświęcaj całego swojego wolnego czasu na rozwijanie firmy, ponieważ może to przyczynić się do szybszego wypalenia zawodowego. Niech postanowienia, których realizacji się podejmiesz, uwzględniają również twoje potrzeby!