Strategia cenowa

Coraz silniejsza pozycja przedsiębiorstwa na rynku zwiększa jego możliwości w zakresie stosowania zyskownej dla niego polityki cenowej. Posiadając grono oddanych klientów, którzy cenią nas za jakość, możemy zażądać więcej za swoje usługi.

Gdy osiągniemy poziom sprzedaży gwarantujący salonowi spokojne funkcjonowanie, możemy zacząć dostosowywać reguły gry do naszych potrzeb. Nie musimy już zanadto starać się o pozyskanie nowych klientów, ponieważ dzięki posiadanej przez salon renomie sami do nas napływają i przeważnie zostają na dłużej, przekonani jakością oferowanych usług i wykorzystywanych do nich produktów. Tym, co natomiast możemy i co musimy robić jest podnoszenie cen, którego nie da się uniknąć. Jak to robić sprawnie i bez wywoływania nadmiernych emocji? Postaramy się opowiedzieć o tym poniżej.

Przyzwyczajeni do działania zgodnego z życzeniami klientów, czujemy się nieswojo już na samą myśl o tym, że mielibyśmy zrobić cokolwiek wbrew ich preferencjom. A przecież podniesienie cen nie ma prawa ucieszyć żadnego klienta, więc ryzyko, które podejmujemy jest bardzo duże. W naszych głowach piętrzą się obawy przed tym, że klient porzuci nasz salon na rzecz innego, obrazi się na nas czy wręcz zacznie namawiać swoich znajomych aby przestali nas odwiedzać. W rzeczywistości żadna z tych obaw nie jest uzasadniona, a wszystkie wynikają z niewystarczającego poczucia własnej wartości. Na pewno znasz działające w twoim mieście salony fryzjerskie i kosmetyczne, w których jest po prostu drogo. Czy narzekają one na brak klientów? Z pewnością nie, a świadczyć o tym może ich staż rynkowy. W miejscach tych pracują osoby, które są przekonane o tym, że ich usługi warte są wysokiej ceny. Jest to pierwszy krok, od którego wykonania powinnaś zacząć realizację strategii podnoszenia cen. Jeśli będziesz przekonana o tym, że twoje usługi stylizacji paznokci warte są więcej, wszystkie twoje działania będą realizowane z większym spokojem.

Układając strategię cenową powinnaś ustalić docelową roczną skalę podwyżki. Najczęściej powinno to być 5 do 10%, choć w niektórych przypadkach uzasadnione może być podniesienie cen nawet do 20%. Co istotne, podwyżki nie muszą być wprowadzane corocznie, ale byłoby dobrze, gdyby dzięki regularności w aktualizacji cen klienci wiedzieli kiedy i czego mogą się spodziewać. Usługami, które powinny zostać objęte podwyżkami w pierwszym rzędzie są usługi ekskluzywne, których odbiorcy nie powinni mocno odczuć konieczności zapłacenia nieco wyższej kwoty niż do tej pory. Warto także na bieżąco obserwować działania konkurencji, ponieważ koniecznie musimy wziąć je pod uwagę jeśli nie chcemy odbiec od niej zbyt daleko w procesie kształtowania cen.

Jeśli jednak usługi ekskluzywne nie są wybierane w naszym salonie zbyt często, podwyżkę możemy zastosować w odniesieniu do najtańszych usług. Nie musi być ona drastyczna, ponieważ korzyść skali pozwoli nam wypracować zyski zbliżone do tych ze sprzedaży usług ekskluzywnych, których popularność nie jest tak wielka.

Podniesienie cen za usługi nie może odbywać się na podstawie intuicyjnego przekonania o tym, że oto nadeszła właściwa chwila na dokonanie tego ruchu. Niedobrze jest też działać w reakcji na działanie innych – lokalnej konkurencji czy internetowych trendsetterów. Absolutnie konieczne jest uwzględnienie wielu czynników takich jak wyniki finansowe salonu, ruch w salonie, ceny produktów wykorzystywanych podczas zabiegów, wartość sprzedaży usług, liczba regularnych klientów oraz stopnień zajętości kalendarzy stylistek. Gdy wartości wynikające z powyższych składowych są zadowalające, można sięgnąć po „nagrodę”, jaką jest podniesienie cen Dodatkową zaletą takiego sposobu działania jest fakt, że dokonanie podwyżki w naturalny sposób wypływa ze spełnienia ustalonych wcześniej warunków, co niweluje niepewność i dystans a jednocześnie buduje chęć przyczynienia się do stopniowego realizowania celów rozwojowych i działania w sposób bardziej inteligentny.

Jeśli decydujesz się zatrudnić w swoim salonie znane stylistki, przygotuj się na konieczność wypłacania satysfakcjonującego je wynagrodzenia. Możesz także zastosować inną taktykę i zatrudniać młodsze stylistki, którym będziesz sponsorować kursy i szkolenia. Tak czy inaczej, każde takie działanie wiąże się ze wzrostem kosztów prowadzenia twojej działalności i to także uzasadnia konieczność podnoszenia cen za usługi.

Postaw na transparentność

Swoje zyski możesz jednak zwiększać nie tylko poprzez podnoszenie cen, ale także Czy wiesz, że kupując żele do salonu, płacisz za pracę dziesiątków pośredników? Możesz to zmienić, sięgając po produkty Befill. Cena naszych kosmetyków jest znacznie niższa od cen topowych produktów, dlatego różnica zostaje w twojej kieszeni a ty masz pewność gwarantowanej klientowi jakości. Jeśli więc „fizyczne”  podnoszenie cen nie leży w sferze twoich preferencji, sięgnij po to rozwiązanie.

Dobrym sposobem na bezbolesne wprowadzenie podwyżek jest zróżnicowanie cen i umożliwienie klientkom dalszego korzystania z twoich usług w dotychczasowych cenach pod pewnymi warunkami. Warunkiem najczęstszym jest wybór takiej pory realizacji usługi, w której przychodzi do ciebie najmniej klientów. Mogą to być godziny przedpołudniowe od poniedziałku do piątki lub godziny poranne w soboty. W ten sposób masz szansę na zachęcenie twoich klientów do bardziej zrównoważonego obłożenia twojego kalendarza, a dodatkowo nikt nie zarzuci ci, że nie oferujesz już żadnych usług w dotychczasowych cenach.

Gdy klienci dowiadują się o podwyżkach cen, ich pierwszą myślą jest refleksja nad tym, na co zostaną wydane pozyskane w większej ilości pieniądze. Nie daj im za długo myśleć – doposażaj swój salon, remontuj go, dbaj o rozwój pracowników i pokaż, że wyższe ceny to jeszcze więcej korzyści dla klienta, wyższa jakość i sprawniejsze realizowanie usług stylizacji, dzięki np. zatrudnieniu nowych pracowników.