Sprzedaż detaliczna

Przypomnij sobie salony kosmetyczne, w których miałaś okazję bywać - czy przypominasz sobie choć jeden, w którym nie widziałaś wystawionych na sprzedaż produktów kosmetycznych? Według badań aż 90% salonów wykorzystuje sprzedaż detaliczną jako  sposób na zwiększenie swoich przychodów. Oznacza to, że 10% salonów świadomie traci szansę na wypracowanie dodatkowego zysku. A twój salon zalicza się do tej pierwszej, czy drugiej grupy?

Dużym błędem jaki popełniają właściciele salonów jest całkowity brak sprzedaży produktów. Stylistki mają doskonałe warunki do prowadzenia sprzedaży detalicznej. Klienci, którzy im już zaufali, zaufają również sprzedawanym przez nie produktom. Najlepsze w tym jest to, że niewielkim nakładem czasu, wysiłku i kreatywności można odnieść korzyści z prowadzenia sprzedaży detalicznej - i to niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz zajmować się tym obszarem działalności, czy też pragniesz się w tym doskonalić.

Poniżej zebraliśmy klika skutecznych strategii sprzedażowych i wskazówek, które możesz wykorzystać, żeby zwiększyć osiągane wyniki.

Sprzedaż on-line

Za sprawą szerokiej dostępności nowoczesnych technologii informatycznych, klienci mają obecnie możliwość nabywania swoich ulubionych produktów bez wychodzenia z domu. W kwestii lakierów niektórzy klienci są również skłonni dokonywać zakupu w sieci, zwłaszcza jeśli kolor lakieru jest wiernie odwzorowany na stronie, ale część konsumentów woli kupować te produkty stacjonarnie, by mieć możliwość dokładnego wypróbowania produktu a nawet pomalowania nim paznokcia na próbę. W dzisiejszych czasach nie ma jednak przeszkód by robić zakupy w Internecie - nawet te kosmetyczne - ponieważ rozpowszechniona jest polityka zwrotów a fotografie i specyfikacje produktów oferowanych do sprzedaży są bardzo precyzyjne i wierne. Jeśli klientka chce dokonać zakupu


w Internecie, zachęć stylistki by jej w tym doradziły. Warto polecić sprawdzone sklepy i serwisy, by klientka mogła w nich nabyć produkty nie obawiając się o to, czy na pewno są oryginalne i oparte na składnikach najwyższej jakości. Jeśli jednak klientka ufa tobie i twoim pracownikom - dlaczego by tego nie wykorzystać? Zamiast podsuwać nabywców komuś innemu, sama zaproponuj swoim klientom zakup kosmetyków! Lakiery, żele i akcesoria możesz sprzedawać bezpośrednio w sklepie internetowym powiązanym ze stroną internetową twojego salonu.

Odwiedzających profil twojego salonu na Instagramie możesz przenieść błyskawicznie na twoją stronę jednym ruchem palca. Możesz także skorzystać z platform sprzedażowych i tam oferować swoje produkty. Niektóre z nich oferują stylistkom prowizję za polecanie ich klientom.

Podjęłaś już decyzję i chcesz zacząć prowadzić sprzedaż? Czas na trudną decyzję dotyczącą asortymentu. Podpowiemy ci, że najlepiej sprzedają się zawsze te produkty, które będą potrzebne klientkom między wizytami: lakiery, żele nawierzchniowe, pilniki. Są one niezbędne do utrzymania efektów stylizacji, więc nie trzeba w zasadzie ich reklamować. Poszukując produktów, które chcesz sprzedawać powinnaś kierować się również charakterem twojego salonu. Jeśli budujesz jego wizerunek podkreślając jego działania na rzecz ekologii i ochrony przyrody, wybieraj produkty pochodzenia organicznego, wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Jeśli natomiast twój salon nawiązuje do branży modowej, możesz sprzedawać w nim dodatki odzieżowe. Doskonałymi doradcami w tym zakresie będą twoje klientki. Nikt lepiej niż one nie powie ci, jakie produkty byłyby pożądane i przekonałyby je do zakupów podczas wizyty w salonie. Mogą to być produkty przeznaczone dla nich samych, ale również dla ich bliskich.

Zaprezentuj to, co chcesz sprzedać

Produkty przeznaczone do sprzedaży powinny być dobrze wyeksponowane, co może nie być łatwe jeśli twój salon nie jest  zbyt przestronny. Zastanów się jednak, w którym miejscu ruch jest największy lub które miejsca przyciągają wzrok klientek podczas zabiegów. Jeśli odpowiednio wyeksponujesz produkty, możesz być pewna, że ich sprzedaż pójdzie ci jak z płatka. Zastanów się, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najbardziej odpowiednie - czy będzie to gablotka w postaci szuflady ukrytej pod szklanym blatem biurka recepcji, witryna stojąca pod ścianą czy może półki umocowane na różnej wysokości na jednej ze ścian salonu? Puść wodze fantazji i stwórz ekspozycję, która zaciekawi twoje klientki - między produktami możesz rozłożyć dekoracje w postaci świec, kamieni, sukulentów czy innych przedmiotów, które przyciągną uwagę klientek. Poszukaj inspiracji w Internecie i zrób ze swojej ekspozycji prawdziwe dzieło sztuki, ponieważ wtedy będziesz mogła sprzedawać zaprezentowane tam produkty w nieco wyższej cenie. Pamiętaj jednak, by były one łatwo dostępne do wypróbowania, ponieważ zachęci to klientki do ich zakupu. Jeśli dostęp do produktów będzie trudny, klientki nie zdecydują się na wysiłek bliższego ich poznania. Dobrym pomysłem jest natomiast używanie podczas zabiegów produktów, które chcemy sprzedawać - będzie to dla nich najlepsza reklama. Pokaż klientkom swoje ulubione produkty i opowiadaj o nich, a z pewnością będą one chciały mieć je także w swoim domowym zaciszu.

Polecanie produktów jest najlepszą taktyką, którą możesz obrać. Bądź jednak czujna, by rekomendowanie nie zmieniło się w bardzo nielubiane nagabywanie. Nie ma nic gorszego od wywierania presji na klientce salonu kosmetycznego! Twój salon ma być dla klientek oazą relaksu, w której nie odczuwają one żadnego przymusu. Z pewnością sama unikasz presji sprzedażowej, której wszyscy jesteśmy poddawani na co dzień - przewijamy reklamy na YouTube, wyłączamy wyskakujące okienka w Internecie, przełączamy stacje radiowe w porze emisji bloków reklamowych czy wreszcie stajemy się „ślepi” na wszechobecne billboardy - nie pozwól, by twoja sprzedaż była kojarzona z bombardowaniem odbiorców przekazem marketingowym. Kształtuj natomiast swoje klientki w taki sposób, by same dostrzegły swoje potrzeby, na które twoje produkty będą stanowiły odpowiedź.


Podkreślaj to także w czasie szkoleń dla swoich stylistek - jeśli to one będą miały za zadanie informować klientki o możliwości dokonania zakupu. Powinny one posiadać wiedzę, która pozwoli im doradzić klientkom w kwestii zakupu, na przykład poprzez wskazanie tych składników zawartych w kosmetykach, które będą dla nich szczególnie przydatne.

Warto przy tym podkreślić, że sprzedaż nie może być w twoim salonie priorytetem, dlatego nie powinnaś wyznaczać swoim klientkom wysokich celów sprzedażowych ani oferować za sprzedaż lepszej gratyfikacji niż za wykonywanie zabiegów. Mogłoby to zaszkodzić jakości usług, a tego na pewno chciałabyś uniknąć.

Na koniec warto przypomnieć, że do promocji produktów, które będziesz sprzedawać, możesz oczywiście wykorzystać media społecznościowe - doskonale sprawdzi się tu Instagram, na którym będziesz mogła pochwalić się swoją ekspozycją i przedstawić szczegółowe informacje na temat oferowanych produktów a także prezentować je w kontekście ich użycia - na przykład fotografując zabiegi, podczas których są one wykorzystywane. Sięgnij po sztuczki sprzedażowe - rabaty, promocje i konkursy, zastanów się nad współpracą partnerską i obserwuj efekty podejmowanych działań. Powodzenia!