Profesjonalistka na wagę złota

Dobra stylistka jest pracownikiem, o którego ubiegają się wszyscy właściciele salonów. Gdy jednak uda się ją pozyskać do zespołu, nie należy osiadać na laurach, ponieważ z każdej strony czyhają na nią propozycje, które pewnego dnia mogą wydać się jej bardziej atrakcyjne od pracy w naszym salonie. Zatrzymanie dobrego pracownika jest w dzisiejszych czasach prawdziwym wyzwaniem, ponieważ większość stylistek nawet mając z pozoru świetne miejsce do pracy nie przestaje być czujna na punkcie możliwości dokonania zmiany, z nadzieją, że będzie to zmiana na coś jeszcze lepszego.

W najlepszych salonach stylizacji pracownicy traktowani są jak najcenniejszy zasób, w który warto i powinno się inwestować. Im dłużej pracownik jest z nami, tym cenniejszym zasobem jest dla firmy, ponieważ jego ukierunkowanie i specjalistyczne wykształcenie kosztuje wiele pieniędzy i czasu. Dlatego też warto opracować strategię jak najdłuższego utrzymania tego zasobu w firmie, co pozwoli nam uniknąć konieczności szlifowania nowego diamentu od początku oraz – co również może się zdarzyć – wykluczyć ryzyko założenia przez pracownicę (lub pracownice!) konkurencyjnego salonu.

Wyobraź sobie sytuację, w której tracisz połowę załogi – nie jest to mało prawdopodobne, wystarczy, że zaprzyjaźnione ze sobą stylistki przystaną na propozycję z zewnątrz, zniechęcone polityką, jaką prowadzisz w swoim salonie. A przekonać je do tego może wiele czynników – brak twojej elastyczności w zakresie udzielania urlopów, słabe zaplecze dla pracowników, trudności w komunikacji i brak przejrzystych zasad dotyczących awansu czy podniesienia wynagrodzenia albo wreszcie postrzeganie zmiany jako kolejnego etapu rozwoju. Nierzadko pracodawca może sobie zarzucić także nieuwzględnianie starań pracownika i brak reakcji na zmianę warunków ekonomicznych, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w oferowanych pracownikom warunkach finansowych.

Znaleźć dobrego pracownika nie jest łatwo, ale nie jest to spowodowane idealną sytuacją na rynku pracy, lecz zmianami w mentalności pracowników. Nowe pokolenie, które wchodzi dopiero na rynek pracy, nastawione jest bardzo roszczeniowo i na próżno oczekiwać od niego lojalności. Na pierwszy plan wysuwa się natomiast podejrzliwość i egoizm, co nie ułatwia budowania relacji z pracodawcą.

Jeśli więc udało ci się zbudować swoją „drużynę marzeń” powinnaś starać się przede wszystkim utrzymać status quo, a jeżeli miałyby być dokonywane w nim jakieś zmiany – to tylko te „na plus”, wiążące się z powiększeniem zespołu w odpowiedzi na większy popyt na wasze usługi. Jak zatem zatrzymać dobrych pracowników? Odpowiedź jest jedna – należy dbać o ich zaangażowanie. Powinni oni czuć więź z firmą, żyć jej sprawami i przychodzić do niej z przyjemnością. W przeciwnym razie nie możesz mieć pewności jak długo twój zespół pozostanie w niezmienionym składzie i kiedy zamiast klientami będziesz musiała zająć się rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.

Aby pracownik był zadowolony ze swojej pracy, musi wiedzieć, jaki cel i sens ma jego praca. Co to oznacza w przypadku stylistki paznokci? Wbrew pozorom, nie tylko wpływającą co miesiąc na konto pensję, ale świadomość udziału w rozwoju salonu. Stylistka musi czuć się ważną składową firmy i wiedzieć, że jej starania mają przełożenie na sukces salonu. Jeśli będzie widziała, że jako szefowa dostrzegasz jej klientów i ich zadowolenie ze świadczonych im usług stylizacji, poczuje, że jej zaangażowanie ma sens. W ten sposób wytworzy się w niej poczucie odpowiedzialności za funkcjonowanie salonu a to wyzwoli większe zaangażowanie. Jeśli zauważysz, że pracownicy mają problem z zauważeniem swojego wpływu na losy salonu, spróbuj wyznaczyć każdej ze stylistek pewien obszar odpowiedzialności, poza oczywistymi obowiązkami wynikającymi z jej zawodu. Może to być na przykład aktualizacja portfolio stylizacji czy umieszczanie najbardziej udanych stylizacji na profilach twojego salonu w mediach społecznościowych. Dobrze byłoby gdyby obowiązek ten był zbieżny z ich preferencjami, ponieważ gwarantuje to większą efektywność realizowanych działań. Ważne jest, by pracownicy naprawdę czuli, że jest to ich salon i że dzięki ich działaniom rozwija się on i odnosi sukcesy.

Dla pracowników ogromne znaczenie ma klarowność zasad współpracy. Brak niedomówień w kwestii oczekiwań pracodawcy wobec pracowników jest również podstawą dla lepszej atmosfery w salonie. Pozwala on bowiem uniknąć zarówno otwartych konfliktów, jak i dystansu wynikającego z postawy wyczekiwania (przez pracodawcę) na realizację zadań przy jednoczesnej pozornej – bądź rzeczywistej – ich nieświadomości u pracownika. Tymczasem często wystarczy raz spisać zasady, których przestrzegania oczekujemy w salonie i ewentualnie okresowo je korygować. Ułatwi nam to m.in. egzekwowanie realizacji zadań, ale także nada klarowności systemowi awaryjnego „ściągania” pracowników do salonu w przypadku nagłego wzrostu popytu bądź nieobecności któregoś z pracowników. Przejrzysty, zrozumiały regulamin jest podstawą dla informacji zwrotnych przekazywanych pracownikom, dzięki którym mogą oni rozwijać się i korygować swój sposób działania. Warto napisać go wraz z pracownikami, aby zawarte w nich zapisy zostały zredagowane w drodze wspólnych ustaleń, a nie narzucone bez żadnej konsultacji z tymi, których mają dotyczyć.

Postaraj się, by praca w twoim salonie nie kojarzyła się jedynie z regułami i koniecznością ich bezwzględnego przestrzegania, ale była przede wszystkim źródłem radości i satysfakcji. Pamiętaj, że darowane innym dobro wraca – i dotyczy to tak samo miejsca pracy. Zadbaj więc o pracowników, zapewniając im komfort pracy – podchodź do nich nie z rezerwą czy podejrzliwością, ale ze zrozumieniem. Ty także musisz przyswoić sobie tę prawdę, iż to od nich w dużej mierze zależy sukces twojego salonu. Świetnym pomysłem jest nagradzanie pracowników kursami specjalistycznymi z zakresu zdobienia paznokci. Tym sposobem będą oni czuli się coraz bardziej wartościowi dla przedsiębiorstwa – i rzeczywiście ich potencjał w zakresie przynoszenia salonowi coraz większych zysków będzie rósł.

Warto pamiętać o tym, że oracownicy mogą być motywowani na dwa sposoby: wewnętrznie i zewnętrznie. Osoby zmotywowane wewnętrznie chcą dobrze wykonywać swoją pracę, ponieważ czują dumę i pasję w związku z pracą. Cieszy ich uznanie za ich ciężką pracę wyrażone komplementami i zwiększaniem ich odpowiedzialności. Osoby zmotywowane zewnętrznie oczekują nagród zewnętrznych, np. stanowiska w najlepszej części salonu lub kart podarunkowych. Dlatego też pracownicy muszą dowiedzieć się co motywuje poszczególnych pracowników. Najbezpieczniej będzie zatem dowiedzieć się, co najbardziej motywuje Twoich pracowników i zapewnić im to. Warto również przysłuchiwać się temu, co o członkach załogi mówią klienci i nagradzać ich na podstawie zebranych w ten sposób opinii - na przykład płatnym dniem wolnym.