Planowanie działalności


Sukces każdego przedsięwzięcia zależy w dużej mierze od tego czy zostało ono w sposób przemyślany zaplanowane oraz czy plan ten zostanie rzetelnie, starannie zrealizowany. Żadne z tych zadań nie jest łatwe, ale stanowią one warunki, których nie możemy pominąć, chcąc zrealizować założone cele. Wiele stylistek marzy o prowadzeniu własnego salonu czy własnej działalności. Również właścicielki salonów snują marzenia co do przyszłych osiągnięć. Zwykle wizje te łączy jeden element – są one przemyślane w zakresie bardziej atrakcyjnych ich aspektów, natomiast to, co wymaga głębszego uszczegółowienia czy bardziej szczegółowych, opartych na danych analiz, odsuwamy zwykle na później. Tymczasem to nie kolory czy elementy dekoracyjne są najważniejsze, ale mechanizmy i procesy, które zapewnią nam sprawność funkcjonowania czy płynność finansową. W świecie, gdzie konkurencja stale depcze nam po piętach, musimy zrobić wszystko, by uniknąć potknięcia i działać z maksymalną płynnością. Będzie w tym pomocny biznesplan, który pomoże nadać konkretny kształt naszym wizjom i marzeniom.

Czy jesteś zwolenniczką działania na fali impulsu i kierowania się intuicją? Jeśli tak, postaraj się odsunąć na bok dotychczasowy sposób myślenia i spróbuj przeanalizować korzyści płynące z bardziej sformalizowanego podejścia do realizowania pomysłów. Załóżmy, że chcesz otworzyć salon stylizacji. Poza wizją pięknych wnętrz i uśmiechów zadowolonych klientek musisz ułożyć sobie w głowie kilka spraw. Po pierwsze – czy Twój pomysł, Twoja działalność spotka się z entuzjazmem osób, które miałyby być jego klientkami? Czy w okolicy, w której chcesz działać, mieszkają bądź pracują osoby, które mogłyby zostać twoimi klientkami? Jak poradzisz sobie finansowo, zwłaszcza na początkowym etapie swojej działalności? Opracowując biznesplan, będziesz stopniowo odkrywać aspekty działalności, o których wcześniej po prostu nie myślałaś – i w rezultacie będziesz mogła się na nie przygotować. Przygotowania te to po prostu modyfikacje strategii, uwzględniające czynniki mogące zagrozić powodzeniu naszego przedsięwzięcia. Lepiej bowiem przygotować kilka biznesplanów przekreślając poprzednie niż ponieść koszty realnej porażki na rynku, ponieważ będzie nas ona kosztowała nie tylko więcej środków, ale też odrobienie jej zabierze nam cenny czas. Sporządzenie planu jest więc dobrym pomysłem zarówno dla tych, którzy dopiero wejdą na rynek, jak i dla tych, którzy zagrzali już na nim miejsce. Plan tworzy pewne ramy dla działalności, pomaga myśleć w sposób bardziej ustrukturyzowany i tworzyć spójne strategie działania, przekładające się na spójność całego przedsiębiorstwa. Dzięki temu nie zdajemy się na działanie oparte na intuicji, lecz metodycznie wdrażamy opracowane wcześniej taktyki, obserwując konsekwencje ich wdrożenia i dopasowując je na bieżąco do potrzeb. Jeśli prowadzisz już salon stylizacji paznokci, również możesz sporządzić dla niego biznesplan i dalej działać już według niego. Pomoże Ci to monitorować osiągane postępy i rozliczać się ze zrealizowanych celów.

Co powinno znaleźć się z biznesplanie dla salonu stylizacji? Przede wszystkim powinnaś określić czy pomysł rozpoczęcia tego typu działalności właśnie w tej formie jest trafiony. Zastanów się, czego możesz się spodziewać i jakie trudności możesz napotkać. Jeśli planujesz pozyskać środki finansowe ze źródeł zewnętrznych, postaraj się zgromadzić argumenty świadczące za tym, że salon będzie miał potencjał przyniesienia zysków oraz że będzie w stanie utrzymać się na rynku. Dobrym pomysłem jest spisanie dokładnego planu działań, który ułatwi Ci podejmowanie codziennych decyzji. W planie powinnaś zawrzeć też podsumowanie zarządcze, analizę finansową, analizę rynku i konkurencji oraz opisać potencjalne problemy i ryzyka. Nie chodzi jednak o to, by plan był dość szczegółowy, ale nie zanadto rozbudowany. Musi on także być przejrzysty pod kątem swych założeń, abyś mogła zawsze szybko przypomnieć sobie, jaki rezultat chcesz osiągnąć na danym etapie działań. Pomocne będzie sformułowanie wizji, która nada kierunek wszystkim działaniom i określi ich sens, definiując przedmiot twojej działalności i jego odbiorców, a także – zwięźle – rynek docelowy.

Bardzo pomocne jest także określenie celów, jakie chcemy zrealizować – a najlepiej jednego celu, który chcemy osiągnąć w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Dzięki temu będziesz mogła skoncentrować swój wysiłek na działaniach prowadzących do jego osiągnięcia. Cel ten może być celem finansowym, ale przede wszystkim postaraj się by był realistyczny. Możesz podzielić go na mniejsze cele pośrednie, które rozłożysz w czasie (i  których częściej będziesz musiała się przed samą sobą rozliczyć). W biznesplanie dobrze jest również określić strategie, jakie chcemy wykorzystywać w obszarze sprzedaży, marketingu, rozwoju czy zarządzania zasobami (również ludzkimi). Zastanów się, jakie działania sprawdziły się w kontekście Twojego salonu w przeszłości oraz jakie nowe możliwości masz przed sobą. Podziel cele pośrednie na mniejsze zadania i postaraj się przypisać do nich poszczególne strategie. Jeśli określone przez Ciebie zadania są zbyt obszerne, podziel je na mniejsze, które łatwiej będzie wykonać.

Idealny biznesplan powinien zmieścić się na jednej kartce – jeśli się to uda, nie będziesz miała problemu z tym, by okresowo na niego zerkąć i dokonać krótkiej analizy sytuacji faktycznej na tle zawartych w nim założeń. Pamiętaj, że nie ma on być dokumentem założycielskim, który spisujemy raz i zostawiamy dla potomnych, ale ma służyć Tobie i Twojemu salonowi, stanowiąc zbiór wskazówek dla doskonalenia i rozwoju.

Bardzo przydatnym narzędziem, często wykorzystywanym w biznesplanach, jest analiza SWOT. Pozwala ona zidentyfikować mocne i słabsze strony, a także ocenić szanse i zagrożenia w kontekście działań na rynku. Opracuj także kosztorysy i analizy finansowe, by w chwilach kryzysu mieć pewność posiadania „poduszki finansowej” stanowiącej ogromną pomoc dla każdego przedsiębiorstwa. Pozwala ona wykrywać problemy jeszcze zanim staną się one widoczne oraz identyfikować słabsze obszary, nad którymi będziesz musiała uważniej się pochylić. Szczególną uwagę należy poświęcić kwestiom finansowym, ponieważ to od nich zależy codzienne funkcjonowanie salonu. Policz, jakie będziesz miała koszty stałe, jaką część przychodu będą stanowić wynagrodzenia i zdecyduj, jaka polityka cenowa będzie dla Twojego salonu optymalna.

Jeśli któreś z założeń nie sprawdzi się, modyfikuj zapisy biznesplanu i szukaj nowych rozwiązań.

Biznesplan powinien być dla Ciebie bardzo pomocny, porządkując przestrzeń, w której będziesz działać i nadając konkretny wymiar wszelkim Twoim pomysłom. Nie stań się jednak jego niewolnikiem – to on ma służyć Tobie, nie odwrotnie.