Onychofagia



Pod tajemniczym określeniem “onychofagia” kryje się nawykowe obgryzanie paznokci. Z nałogiem tym walczy bardzo wiele osób - wśród nastolatków ich odsetek sięga 45%. Ten niezdrowy nawyk pojawia się zwykle już w wieku 3-4 lat. Pocieszeniem może być jednak fakt, że skłonność do obgryzania paznokci maleje wraz z wiekiem.

Chociaż powszechne jest przekonanie, że obgryzanie paznokci jest domeną ludzi nerwowych i zestresowanych, nie jest to regułą. Dokładna przyczyna obgryzania paznokci nie jest obecnie znana, jednak według niektórych badań może mieć ono związek z pewnymi zaburzeniami natury psychicznej, takimi jak stany lękowe i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Ogryzanie paznokci kojarzone jest również z nudą i brakiem aktywności.

Objawy obgryzania paznokci są łatwe do zauważenia u klientów - ich paznokcie są nienaturalnie krótkie, nierówne, skórki mogą być poszarpane, a wały paznokci mogą znajdować się na różnych etapach gojenia. Często występują również krwotoki linijne.

Obgryzanie paznokci prowadzić może także do innych powikłań, np. zanokcicy (zapalenia i/lub zakażenia skóry otaczającej paznokieć), zanokcicy opryszczkowej (rozprzestrzenienia się do palców wirusa herpes simplex) lub ciemnej smugi na paznokciu (uszkodzenia powstałe u podstawy paznokcia spowodowane nadmiernym gryzieniem stymulują melanocyty — komórki produkujące melaninę, co skutkuje powstaniem w łożysku paznokcia pionowych pasków ciemnego barwnika). W niektórych przypadkach obgryzanie paznokci może wywołać również powikłania w obrębie jamy ustnej lub zębów.

Jeśli któraś z twoich klientek ma problem z obgryzaniem paznokci, możesz pomóc jej zerwać z tym nawykiem nakładając krótkie sztuczne paznokcie lub proponując specjalny lakier o gorzkim smaku.

Jeżeli klientka zdecyduje się na pierwsze rozwiązanie, polega ono na cotygodniowym wykonywaniu manicure i nakładaniu sztucznych paznokci do momentu aż naturalne paznokcie wyrosną poza wolny brzeg. U osób obgryzających paznokcie łożysko jest często niewielkie i wilgotne, dlatego paznokcie akrylowe będą bardziej narażone na odklejanie się, w związku z czym zaleca stosowanie paznokci żelowych dla zapewnienia większej elastyczności. Obgryzaniu pomaga zapobiegać także zaokrąglenie płytki lub nadanie jej kształtu kwadratu z zaokrąglonymi rogami, ponieważ ostre rogi aż proszą się żeby je ugryźć. Warto także wyposażyć klientkę w mały pilniczek, przykazując jej by zawsze trzymała go pod ręką, dzięki czemu żadna poszarpana krawędź nie skusi jej do obgryzania.

W walce z tym nawykiem pomaga zrozumienie jego przyczyn. W tym celu często zaleca się prowadzenie dziennika, który pomoże powiązać skutki z przyczynami oraz określić, czy obgryzanie jest powodowane stresem czy znudzeniem. W ten sposób można zapoczątkować oduczenie się tego nawyku, stosując inne działanie w momencie największej potrzeby obgryzania. Na przykład, gdy dana osoba czuje potrzebę obgryzania, powinna sięgnąć po coś innego co zajmie jej ręce, np. piłeczkę antystresową, gumową opaskę lub fidget spinnera. Jeszcze innym sposobem jest noszenie opaski przypominającej o tym, by nie obgryzać paznokci.

Prowadząc salon możesz także zorganizować konkurs z losowaniem nagród w postaci darmowych zabiegów wśród klientek, które zerwą z nałogiem. Jest to inwestycja, na którą możesz sobie pozwolić, a przy tym bezcenna promocja dla twojego salonu. Pamiętaj, że ze złymi nawykami trudno jest zerwać. Nie zniechęcaj się więc, jeśli klientka wróci na następną wizytę z paznokciami obgryzionymi do połowy. Pochwal ją za podejmowanie prób poprawy i zapewnij jej nie tylko najwyższej jakości usługi, ale i dużo wsparcia.