Mądrzejsza doświadczeniem


Gdy spoglądamy wstecz wiele rzeczy uważamy za proste i oczywiste, prawda? Jednak gdy znajdziemy się w nowej dla nas sytuacji, nie jest nam łatwo dokonywać wyborów. W wielu przypadkach żałujemy, że nie wiedzieliśmy o czymś wcześniej – oszczędziłoby to nam różnych problemów i przygód. W zawodowym życiu stylistek też pojawiają się różne sytuacje, z którymi lepiej poradzilibyśmy sobie gdybyśmy mogli spojrzeć na nie z dystansu, nie zaś z perspektywy nowicjusza. Przyjrzyjmy się kilku przykładom takich zdarzeń.

Udział w pokazach stylizacji

Zostałaś zaproszona do współpracy podczas pokazów, na których obok ciebie swe umiejętności mają prezentować topowe stylistki. Na pewno zżera cię trema, a po karku spływa zimny pot na samą myśl, że coś mogłoby się nie udać. Podczas bezsennej nocy układasz w głowie plan działania, ale co chwilę nachodzi cię myśl, że w takich nerwach nie ma mowy o jakiejkolwiek kreatywności. Weź głęboki oddech. Wiele osób przed tobą przeżywało to samo! Najlepszym rozwiązaniem, które podpowie ci każdy, kto był w podobnej sytuacji jest skoncentrowanie się na pracy. To nie sławy malujące komuś paznokcie stolik dalej są ważne, ale następna czynność, którą masz do wykonania. Liczy się tylko kolejne zadanie, które jest przed tobą – jeśli w to uwierzysz, strach zejdzie na dalszy plan i w końcu ustąpi. Skoncentruj się i pomyśl, że wszystko co masz do zrobienia robiłaś już dziesiątki razy – wtedy poczujesz się bardziej pewna siebie, a to jest już pierwszy krok do spokojnej pracy.

Porównania z innymi

Obserwacja otoczenia jest źródłem bodźców do rozwoju, ale czasem porównywanie się z innymi ludźmi może wzbudzać w nas obawy, a nawet strach. Możemy bowiem zacząć uważać, że właściwe są tylko decyzje naszych kolegów z branży a ich umiejętności przewyższają nasze. Takie myślenie blokuje nas przed wyborem własnej drogi zawodowej. Należy zaakceptować to, że każdy z nas ma zarówno mocniejsze, jak i słabsze strony i nie ma w tym nic złego. Mamy prawo do błędów i często to one tworzą naszą drogę rozwoju. Pozwólmy zatem sobie się rozwijać i nie bójmy się popełniania błędów! To dzięki ich naprawianiu stajemy się coraz lepsi. Zaakceptujmy fakt, że każdy ma własną drogę i nie powinien kopiować czyjegoś stylu życia.

Brak wiary w siebie

Młode stylistki mają skłonność do oceniania swoich dokonań na podstawie tego czy klientka, która raz je odwiedziła, wróci do nich. Jest to mało miarodajny wskaźnik powodzenia. Po pierwsze – na stałych klientów często trzeba pracować latami. Po drugie natomiast, niemożliwością jest spełnienie oczekiwań wszystkich naokoło. Znacznie lepiej jest skupić się na stuprocentowym wykorzystaniu posiadanych możliwości i starać się być uprzejmą oraz zawsze gotową do pomocy. Jeśli będziesz wiedziała, że dajesz z siebie wszystko, inni też zauważą to i docenią. Doceniaj każde nowe doświadczenie – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Każde zawiera bowiem pewną naukę dla ciebie – musisz być tylko na nią otwarta.

Nadmierny pośpiech

Gorączkowe wykonywanie czynności składających się na wykonanie stylizacji paznokci rzadko przynosi dobre rezultaty. Nie bierz na siebie zbyt wielu zadań, ponieważ nadmiar obowiązków może stać się bardzo przytłaczający, przez co ucierpi na tym twoja kreatywność. Jeśli jesteś osobą ambitną i chcesz konsekwentnie realizować założone sobie cele, rób to konsekwentnie, ale i spokojnie, nie szarżuj i nie ścigaj się sama ze sobą. Poza pracą musisz znaleźć czas również na życie, musisz potrafić się zrelaksować i dystansować od tego, co jest tylko pozornie istotne. Nie musisz osiągnąć wszystkiego w ciągu pół roku – daj sobie czas na zdobywanie doświadczeń i szlifowanie umiejętności.

Szanuj swój czas

Osoby nowe w branży stylizacji paznokci można bez trudu rozpoznać po ich ciągłej dostępności. Chętnie zostają one po godzinach, godzą się na pracę w weekendy, nigdy nie odmawiają gdy poprosi się je o pomoc. Dopiero gdy przychodzi kryzys, zaczynają dostrzegać absurd tej sytuacji i zaczynają się uczyć stawiania granic. Czasem z zaskoczeniem przyjmują fakt, że brak ciągłej ich dostępności jest akceptowany przez klientów i nie mają oni do nich o to pretensji. Rezygnacja z „polityki” ciągłej dostępności to także pokazanie innym swojej wartości i nauczenie klientów, że warto na ciebie czekać, ponieważ jesteś cenną stylistką.

Baza klientów

Stylistki zmieniające miejsce zatrudnienia często obawiają się, że w nowym salonie będą musiały do wszystkiego dochodzić od nowa. Tymczasem można w prosty sposób zniwelować przyczyny takich obaw, informując swoich klientów o planach dotyczących przeniesienia się do innego salonu. Zadbaj o to, by twoi klienci wiedzieli, gdzie można cię spotkać – przygotuj bileciki z mapką, dzięki której bez problemu do ciebie trafią. Możesz także proponować rabat na pierwszą usługę wykonywaną w twoim nowym miejscu pracy. Poza tym, staraj się mądrze kształtować grono swoich klientów – możesz doprowadzić do tego, żeby z czasem można było znaleźć tam tylko takie osoby, które myślą podobnie jak ty i nie będzie wśród nich nikogo, kto narzekaniem byłby w stanie odebrać ci radość płynącą z twojej pracy.

To tylko (i aż) biznes

To wspaniałe, że możesz pracować robiąc to co przynosi ci radość i artystyczne spełnienie. Nie zapominaj jednak, że z zajęcia, które wybrałaś, musisz się jeszcze utrzymać. Nie zgadzaj się na wykonywanie stylizacji za darmo, nawet przyjaciołom czy rodzinie. Wykonywanie stylizacji kosztuje, ponieważ twój czas jest cenny i jest on wartościowy na równi z twoimi umiejętnościami.

Mieć czy być

Patrząc wstecz, dużo łatwiej jest zidentyfikować przyczyny różnych problemów. To, co kiedyś próbowałaś rozwiązać wprowadzeniem do oferty nowej linii produktów do stylizacji, może okazać się oznaką, że nadszedł czas na wysłanie pracowników na szkolenia i kursy kwalifikacyjne. Nie wszystkie produkty są obarczone wadą i czasem wystarczy drobna interwencja by można było wykorzystać dany z produkt z powodzeniem.

Brak pewności siebie

Nowicjuszki stawiające pierwsze kroki w branży stylizacji powinny znać swoją wartość i emanować pewnością siebie. Pozwoli im to zjednać sobie klientów i pozyskać ich zaufanie. Gdy stylistka jest pewna siebie, również klientka czuje się spokojniejsza o efekt końcowy jej pracy. Jeśli odnajdziesz przyjemność w swojej pracy, przestaniesz się stresować i staniesz się bardziej efektywna. Znajdź zajęcie, które podniesie Twoją  pewność siebie  i jest związane ze stylizacją paznokci. Może to być np. udział w konkursach albo publikowanie w Internecie filmików tematycznych o stylizacji i kosmetykach – jeśli będziesz robiła to dobrze, zyskasz nie tylko pewność siebie, ale również grono oddanych obserwatorów, a twoja kariera może zacząć toczyć się bardzo dynamicznie.