Idealny kształt

Jeśli chcemy by sztuczne paznokcie wyglądały jak najbardziej naturalnie, musimy zadbać o ich odpowiednie wyprofilowanie. W przeciwnym razie będą one sprawiały wrażenie płaskich lub nadmiernie wypukłych. Uchwycenie charakterystycznych krzywizn paznokci naturalnych i przeniesienie ich na sztuczny paznokieć pozwoli osiągnąć ten efekt.


Płytka paznokcia jest wygięta na kształt łuku. Jego najwyższy punkt, określany mianem apeksu, znajduje się w obszarze stresu paznokcia, natomiast ten ostatni umiejscowiony jest między wolnym brzegiem paznokcia naturalnego a środkową częścią łożyska. Można powiedzieć, że apeks znajdziemy w dwóch trzecich odległości między skórkami a wolnym brzegiem naturalnego paznokcia.

To właśnie w tym miejscu paznokieć jest najbardziej narażony na pęknięcie – i dokładnie tu musimy najbardziej go wzmocnić.

Apeks natomiast tworzymy poprzez nałożenie w punkcie stresu największej ilości produktu. Po odpowiednim rozprowadzeniu produktu należy wyrównać płytkę paznokcia, pozostawiając właściwie umiejscowiony apleks. Przypomnijmy: produkt budujący paznokcie powinien płynnie przechodzić ku bokom oraz krańcom. Jeśli nie zadbamy o płynne przejścia na płytce, będzie ona wyglądać dziwnie.


Pamiętaj także o bokach sztucznych paznokci przechodzących ku bocznym krawędziom. Ta tak zwana struktura lateralna paznokcia musi być skonstruowana w sposób prawidłowy, ponieważ w przeciwnym razie paznokieć będzie narażony na szybkie złamanie.


Sztuczne paznokcie powinny zawsze być poprowadzone na prosto, od naturalnego paznokcia i jego boków, a dopiero później należy nadawać żądany kształt końcówce. Uwaga – jeśli stylistka jest przyzwyczajona do pracy z akrylem, ukształtowanie łuku za pomocą żelu może być dla niej prawdziwym wyzwaniem. Jak utworzyć idealny łuk? Przeczytaj poniżej.


Jak ukształtować idealny łuk?

Na przygotowany wcześniej do stylizacji żelowej paznokieć nałóż szablon i pokryj płytkę cienką warstwą żelu budującego. Następnie utwardź efekt pod lampą przez 10-30 sekund. Teraz czas na nałożenie żelu – jeśli zrobimy to prawidłowo, warstwa produktu przy brzegach będzie porównywalna do grubości karty kredytowej, a paznokieć będzie elastyczny. Utwórz i utwardź sztuczny paznokieć białym żelem budującym. Następnie nałóż na całej płytce i jej przedłużeniu cienką warstwę przezroczystego żelu budującego. Pozostaw ją bez utwardzania, ponieważ nieutrwalony żel ułatwi wyrównanie kolejnej jego porcji.

Kolejną porcję żelu nałóż tam, gdzie chcesz utworzyć apeks, czyli bezpośrednio nad obszarem stresu. Gdy klientka ma dłuższe paznokcie, apeks należy przesunąć ku przodowi, co zapewni paznokciom większą wytrzymałość. Miejmy też na uwadze przesunięcie apeksu wraz ze wzrostem płytki.

Ostrożnie przesuń żel na płytce ku bokom, przodowi i tyłowi. Nie odrywaj pędzla od żelu. Jeśli żelu będzie za mało – zwłaszcza przy krańcu – nałóż kolejną porcję. Na bieżąco sprawdzaj pod każdym kątem, czy apeks znajduje się w najwyższym punkcie przedłużonego paznokcia – z każdej perspektywy. W przypadku problemów z uzyskaniem kształtu nałóż żel jeszcze raz, rozprowadź go i utrwal. W dalszej kolejności należy zdjąć szablon, oczyścić paznokieć i popracuj nad jego krawędziami by były gładkie i równe. W ten sposób uzyskasz efekt płynnego przejścia, tak aby paznokieć stanowił przedłużenie od boków płytki i dopracuj kształt końcówki. Posługuj się pilnikiem pociągając nim ku górze, a także od boków paznokcia ku linii środkowej, co zapewni spójność i odpowiedni kształt sztucznego paznokcia – od skórek aż do wierzchołka.