Higiena na poziomie profesjonalnym

Mając choćby kilka tygodni doświadczenia w pracy stylistki paznokci, powinnaś znać na pamięć podstawy dotyczące utrzymania higieny w salonie. Warto jednak co jakiś czas wrócić do teorii, by przekonać się czy na pewno wszystko robimy prawidłowo – na szali znajduje się bowiem bezpieczeństwo nasze i naszych klientów.

Może się zdarzyć, że pod wpływem rutyny lub chęci pójścia na skróty rezygnujemy z pierwotnie przyswojonych schematów utrzymania higieny narzędzi. Czy zatem wszystko wykonujesz prawidłowo? Przekonaj się wraz z nami.

Podstawowym „nośnikiem” patogenów mogących wywołać zakażenia w czasie procesu stylizacji paznokci są różnego rodzaju narzędzia. Właśnie dlatego tak ważne jest, by w zakresie narzędzi działać zgodnie z dwiema wskazówkami:

  • jeśli dostępna jest wersja jednorazowa danego narzędzia – użyj jej
  • narzędzia wielokrotnego użytku poddawaj procesowi sterylizacji

Zasad tych warto trzymać się zawsze, nawet jeśli chcemy wykonać zabieg stylizacji na własnych dłoniach, w domowym zaciszu. Raz użyte cążki pozostają brudne aż do momentu ich odkażenia – pamiętaj  o tym i nie daj się zwieść obiegowym opiniom, zgodnie z którymi bakterie czy spory giną na przykład po czterech dniach. Poza tym, fakt iż narzędzie jest wykorzystywane jedynie na użytek osobisty nie powoduje, że patogeny, które się na nim znajdują, przestają być szkodliwe, ponieważ są „nasze” – zakażenie może nastąpić w przypadku przerwania ciągłości tkanki i mogą się do tego przyczynić bakterie, które zwykle bytują na różnych obszarach naszego ciała nie czyniąc nam żadnej szkody.


Gdy mówimy o higienie, pojawiają się zazwyczaj cztery terminy z nią związane – są to: sterylizacja, sanityzacja, odkażanie i dezynfekcja?

Jak podaje Wikipedia, sanityzacja to „proces dążący do eliminacji możliwie dużej liczby mikroorganizmów na przedmiotach codziennego użytku, powierzchniach płaskich itp. w gospodarstwie domowym i miejscach publicznych. Sanityzację przeprowadza się za pomocą zwykłych środków myjących”. W wyniku sanityzacji ograniczona zostaje liczba bakterii, jednak powierzchnia nie staje się jałowa. Jej celem nie jest jednak usunięcie brudu.

Usuwaniem brudu zajmujemy się podczas czyszczenia – pozbywamy się wówczas osadu i zanieczyszczeń, np. tłuszczu. Czyszczenie płytki paznokci zapewnia lepsze przyleganie sztucznych paznokci oraz zmniejsza ilość bakterii, które mogłyby namnażać się pod nimi. Innymi słowy, w ramach czyszczenia ma miejsce także sanityzacja.

Jeszcze wyższy poziom higieny zapewnia dezynfekcja, w ramach której następuje niemal całkowita (99,99%) eliminacja bakterii. To właśnie dezynfekcja w połączeniu z czyszczeniem zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa w salonie, dzięki któremu twoje klientki mogą być spokojne o swoje zdrowie.

Absolutnie najwyższym standardem w czyszczeniu jest sterylizacja, w toku której giną nie tylko wirusy, bakterie i grzyby, ale również formy przetrwalnikowe, które mogą rozwijać się wewnątrz organizmu (dlatego ważna jest sterylizacja narzędzi chirurgicznych). W salonie stylizacji paznokci nie są przeprowadzane żadne zabiegi inwazyjne, sterylizacja nie jest konieczna

Produktem nieodzownym w każdym salonie stylizacji jest płyn do dezynfekcji. Stosując płyn, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu, ponieważ jego skuteczność zależy między innymi od odpowiedniego stężenia preparatu, a także jest warunkowana odpowiednimi warunkami przechowywania. Płyn do dezynfekcji może również ulegać zabrudzeniu, dlatego jeśli chcemy zdezynfekować narzędzia zanurzając je w nim, konieczne jest ich uprzednie wyczyszczenie. Roztwór do takich celów również należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami producenta i wymieniać go na świeży tak często, jak podane to jest w instrukcji użycia.

W niektórych gabinetach i salonach stylizacji znaleźć można autoklaw. Jest to urządzenie wykorzystujące parę, wysoką temperaturę i parę do przeprowadzenia zabiegów stylizacji. Prawidłowe działanie autoklawu warunkowane jest osiągnięciem odpowiednich parametrów, przy których zabijane są patogeny. Może się zdarzyć, że pozornie wysterylizowane narzędzia nie są jałowe, w wyniku czego pojawia się ryzyko zakażenia. Jeśli więc miałabyś ulec błędnemu przekonaniu, że twoje narzędzia są bezpieczne, podczas gdy rzeczywistość byłaby zupełnie odwrotna, lepiej zrezygnować ze stosowania tego urządzenia. Jeżeli jednak jest ci on bardzo potrzebny, zadbaj o coroczny przegląd autoklawu i co około cztery tygodnie sprawdzać czy nie ma w nim sporów.

Jak długo od momentu dezynfekcji narzędzia będą „bezpieczne”?

Mimo iż nie dotykasz zdezynfekowanych narzędzi, pozostają one faktycznie czyste tylko przez jakiś czas. Dość szybko zaczynają się na nich gromadzić drobiny kurzu, a wraz z nimi różne patogeny. Jeśli nie sprzątasz regularnie swojego stołu, niepostrzeżenie stanie się on siedliskiem bakterii i kurzu – nie możesz do tego dopuścić, ponieważ odstraszy to każdego, kto do ciebie przyjdzie. Wracając jednak do narzędzi – zdezynfekowane zawiń w świeży ręcznik i schowaj w szafce lub szufladzie. Pamiętaj także, by czyste przedmioty nie miały kontaktu z brudnymi, ponieważ zniweczy to cały wysiłek włożony w dezynfekcję. Należy przeanalizować możliwe drogi zanieczyszczeń krzyżowych i wdrażać procedury, które będą im zapobiegały

Obmyślając swoją politykę utrzymania higieny w salonie pomyśl, w jakie narzędzia powinnaś wyposażyć salon. Nie miej oporów przed zainwestowaniem w narzędzia z wyższej półki – będą one bardziej trwałe i unikniesz problemów z korodowaniem, które uniemożliwia utrzymanie ich w czystości. Jeśli postawisz na narzędzia wielokrotnego użytku (a w wielu przypadkach nie będziesz po prostu miała innego wyjścia), muszą to być rzeczy wytrzymałe – najlepiej ze stali nierdzewnej – ze względu na konieczność poddawania ich dezynfekcji i sterylizacji wiele razy w ciągu dnia.Tam, gdzie to możliwe, wprowadź narzędzia jednorazowe. Pozwalają one uniknąć zakażenia i skracają czas przygotowania się do usługi. Zrób duży zapas patyczków z drewna różanego lub pomarańczowego – przydadzą się do odsuwania skórek. Przedmioty, które po jednorazowym wykorzystaniu nie są jeszcze zużyte warto przekazać klientkom, u których je stosowałaś – mowa tu przede wszystkim o pilnikach i blokach polerskich.

Twoja dbałość o higienę w salonie jest atutem,  którym powinnaś się chwalić. Przygotuj wpis na ten temat i zamieść go na stronie swojego salonu, a także na jego profilu w mediach społecznościowych. Oczywiście, gdy nadarzy się okazja, opowiadaj o tym klientkom – możesz to zrobić na przykład przy wręczaniu im używanych podczas  ich stylizacji bloków polerskich czy pilników. Warto zamieścić także stosowną wzmiankę w menu salonu i na tabliczce informacyjnej w głównym pomieszczeniu salonu lub w poczekalni.

Dobrym pomysłem jest także pokazanie klientkom, jakie działania ukierunkowane na utrzymanie najwyższego poziomu higieny są stosowane w twoim salonie. Nie ukrywaj zatem urządzeń do sterylizacji ani płynów do dezynfekcji – niech wszyscy widzą, że są one w ciągłym użyciu. Możesz opowiedzieć o procedurach sanityzacji przy okazji pierwszej wizyty klientki w twoim salonie oraz wskazać jej miejsce w Internecie (Facebook, Instagram etc.), w którym znajdzie szczegółowo rozpisane procedury, do realizacji których zobowiązane są stylistki w twoim salonie. Informację tę powinno być łatwo odnaleźć – zadbaj o to, ponieważ może to być kluczowy czynnik przewagi nad twoją konkurencją!