Elektryczne pilniki w stylizacji paznokci


Oszczędność czasu, wygoda i uniknięcie przemęczenia nadgarstków i ramion to główne zalety stosowania pilników elektrycznych przez stylistki. Gdy stresuje nas wizja opóźnień i chcemy zrobić wszystko jak najszybciej by działać zgodnie z harmonogramem, powinnyśmy zaopatrzyć się w narzędzia, które pomogą nam sprawniej wykonywać pracę. I choć wiele stylistek może początkowo mieć obawy co do tego, czy narzędzie to sprawdzi się w ich rękach, warto podjąć to ryzyko i zakupić je aby praca przebiegała sprawniej. Korzystanie z pilnika nie jest trudne i wprawy nabiera się bardzo szybko, dlatego najtrudniejsza wydaje się być jedynie decyzja o zakupie narzędzia.  

Dzięki pilnikom elektrycznym możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc na płytce paznokcia, co jest niezmiernie ważne przy wykonywaniu uzupełnień, które stanowią znaczący procent usług wykonywanych przez stylistki. Jeśli zauważyłaś, że sporą część twoich przychodów stanowią wpływy z uzupełniania wcześniej wykonanych paznokci, znaczy to, że powinnaś zainwestować w narzędzie, za pomocą którego zabiegi te wykonasz szybko i sprawnie.

Dobra frezarka daje mnóstwo możliwości działania. Do narzędzia możemy wykorzystywać frezy wykonane z różnych materiałów. Właściwy dobór frezu nie przysporzy ci trudności gdy przyswoisz sobie garść poniższych informacji. Frezy ceramiczne, których cechą charakterystyczną jest to, że nie przewodzą ciepła, wykonane są przeważnie z tlenku cyrkonu. Za ich pomocą możemy usunąć z płytki paznokcia masę żelową (a także akrylową) oraz wykonać zabiegi podologiczne wymagające ścierania skóry – np. usuwania nagniotków, ścierania zrogowaciałego naskórka czy też skracania przedłużonych paznokci. Frezy diamentowe wykonane są z metalu i pokryte kruszywem diamentowym lub diamentowo-szafirowym. Pozwalają one zmatowić płytkę paznokcia, oczyszczając ją z narastających na nią skórek oraz usunąć z paznokci masę żelową lub akrylową a także skrócić płytkę paznokci. Można ich użyć także do podniesienia wału paznokciowego. Świetnie sprawdzą się także przy obróbce paznokci – zarówno sztucznych, jak i naturalnych. Warto zaznaczyć, że na rynku bardzo często trafić można na frezy wykonane z diamentów syntetycznych, których cena jest nieco niższa, ale cechują się one także mniejszą efektywnością. Frezy kamienne znajdują zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych paznokci dłoni i stóp zarówno przy wygładzaniu skóry, jak i skracaniu oraz matowieniu paznokci, a także opracowywaniu skórek. Frezy karbidowe produkowane są z węglika spiekanego, zwanego potocznie widią i cechują się specyficznymi nacięciami powierzchni, wykonanymi celem odprowadzania wytwarzającego się podczas pracy ciepła. Są one bardzo twarde, ale jednocześnie kruche, dlatego chcąc długo się nimi cieszyć należy uważać, by nie spadły na twarde podłoże. Tego rodzaju frezy służą do usuwania z płytki paznokci masy hybrydowej, żelowej i akrylowej, usuwania zrogowaceń i zgrubień, a także pozyskiwania do badań materiału zainfekowanego grzybicą i oczyszczaniu paznokci ze zmian grzybiczych.  Do dyspozycji mamy jeszcze frezy filcowe, które wykorzystuje się do polerowania paznokci sztucznych i naturalnych. Do tego celu służą także frezy gumowe, które wykonane są z twardego silikonu. Można nimi polerować paznokcie naturalne i akrylowe. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że bez względu na to, jak często będziesz ich używać, nie zmienią one swojego pierwotnego kształtu. Umożliwiają uzyskanie różnych efektów polerowania – od wygładzenia przez niwelowanie niedoskonałości płytki paznokcia aż po efekt wysokiego połysku, zależnie od ziarnistości frezu.

Frezy dostępne są w wielu kształtach, jednak najpopularniejsze to łezka, szpic (stożek), kulka, stożek i zaokrąglony walec (cylinder). Każdy z nich sprawia, że frezarka staje się urządzeniem uniwersalnym, przydatnym na każdym etapie stylizacji. Jeśli więc potrzebujemy frezu do wykończenia stylizacji, wykonania tak zwanych ostatecznych szlifów i wygładzenia skóry, wybierzemy frez o kształcie kulki. Stając przed koniecznością oddzielenia obrąbka naskórkowego, czyli błonek przylegających do płytek paznokcia, których obecność może przekreślić trwałość każdej stylizacji, sięgnijmy po frez w kształcie szpica. Pozwala on dostać się pod wał paznokciowy i opracować płytkę paznokcia blisko skórek. Jeśli musimy odciąć martwy naskórek, co jest konieczne dla uzyskania estetycznego efektu zadbanej płytki paznokcia, pomoże nam w tym frez o kształcie walca lub odwróconego stożka – mają one ostrą krawędź działającą podobnie do cążek, co umożliwi szybkie pozbycie się niechcianych zadziorków.

Kupując frez, warto wczytać się w specyfikację produktu, ponieważ na rynku można znaleźć produkty dedykowane zarówno stylistkom leworęcznym, jak i stylistkom praworęcznym. Natomiast przy użytkowaniu frezarki koniecznie należy zwracać uwagę na osiąganą przez nią liczbę obrotów na minutę, ponieważ wpływa ona na nagrzewanie się frezów, co jest zjawiskiem niekorzystnym, którego powinniśmy unikać. Frezarki osiągają zazwyczaj 10-20 tysięcy obrotów na minutę i choć możliwe jest osiągnięcie poziomu nawet 30 tysięcy, nie warto tego robić ze względu na to, iż urządzenie ulega wówczas szybszemu zużyciu. Ogólna zasada brzmi jednak: „lepiej stosować wyższą prędkość i mniejszy nacisk niż niższą i nacisk o większym natężeniu. Prędkość dostosowujemy oczywiście również do wykonywanego zadania – jeśli chcemy popracować nad skórkami lub paznokciami naturalnymi, wybieramy prędkość niższą, natomiast chcąc opiłować wierzch lub spód płytki, stosujemy prędkość średnią. Prędkość najwyższa znajdzie zastosowanie przy usuwaniu masy z płytki paznokcia oraz uzupełnianiu stylizacji. Pamiętaj jednak, by wybierając prędkość musisz brać pod uwagę przede wszystkim swoje umiejętności. Nie bez znaczenia jest też sama frezarka, która nie powinna się blokować bez względu na to, jaką prędkość obrotów wybierzemy. Konieczne jest także wprawne stosowanie nacisku –  gwarantuje to spokojny przebieg zabiegu oraz ma wpływ na nagrzewanie się frezów, co może wywoływać nieprzyjemne odczucia u klientek.