Czujność na wagę życia


Jako stylistka oglądająca codziennie dziesiątki paznokci, stoisz przed wyjątkowym zadaniem: mając o nich szeroką wiedzę, możesz rozpoznać wszelkie niepokojące stany, które wskazują na problemy zdrowotne twoich klientek. Nie jest oczywiście twoim zadaniem zastąpienie lekarza, ale mając większe doświadczenie niż twoje klientki, możesz z pewnością posłużyć im radą i gdy to konieczne – pokierować je na konsultację do specjalisty.

Najgroźniejszym schorzeniem dotyczącym skóry, a więc także i paznokci, jest rak. Mówimy zazwyczaj o trzech jego rodzajach – raku podstawnokomórkowym, który stanowi 75% przypadków raka skóry, raku płaskonabłonkowym oraz najgroźniejszym, choć także najrzadszym – czerniaku. Choć większość twoich klientek prawdopodobnie słyszała te nazwy, nie wszystkie mają świadomość, że nowotwory te mogą rozwijać się również w obrębie paznokci – zarówno pod płytką paznokcia, jak i w obrębie jego macierzy, a także na skórze otaczającej paznokieć. Rodzaj zmiany, w kontekście jej złośliwości uzależniony jest od komórek, które ulegają mutacji – komórek podstawnych, komórek płaskonabłonkowych lub melanocytów.

Twoim zadaniem jako stylistki powinno być uświadamianie klientek w temacie potencjalnego zagrożenia nowotworami skóry, które mogą wystąpić w obrębie paznokci, ponieważ w przypadku takich schorzeń kluczową rolę stanowi szybkość postawienia prawidłowego rozpoznania (tak zwana diagnoza) oraz wdrożenie leczenia. Twoje klientki mogą nie skojarzyć, że inny wygląd paznokcia czy okalającej go skóry może być objawem chorobowym. Co więcej, nosząc stale sztuczne paznokcie i nie oglądając tego, co dzieje się w naturalnej płytce, narażają się one na opóźnione dostrzeżenie problemu. Nie powinnaś jednak straszyć swoich klientek, ale raczej informować je, że wczesne wykrycie raka skóry radykalnie zwiększa szanse na jego wyleczenie. Im później zostanie on wykryty, tym większe szkody poniesie organizm, ponieważ komórki rakowe przedostaną się do innych narządów oraz do węzłów chłonnych. Późne rozpoznanie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku czerniaka.

Guzy nowotworowe powstają w podobny sposób, niezależnie od tego, gdzie są zlokalizowane. Część z nich ma podłoże genetyczne, ale w przypadku nowotworów skóry bardzo duże znaczenie ma narażenie skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego. Inaczej jest jednak w przypadku raka podpaznokciowego, bowiem w miejsce jego powstania promieniowanie UV nie dociera. Pośrednią przyczyną powstania nowotworu może być także – np. w przypadku czerniaka – dawny uraz paznokcia.

Jak rozpoznać raka?

Rozpoznanie tak poważnego schorzenia należy pozostawić lekarzom. Do nas należy jednak zachowanie czujności i reagowanie na to, co wydaje nam się podejrzane. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, zależą od miejsca,w którym jest ona zlokalizowana. Jeśli na paznokciu pojawi się owrzodzenie, guzek bądź zniekształcenie, które nie chce ustąpić, można podejrzewać, że pojawiło się zagrożenie rakiem podstawnokomórkowym lub płaskonabłonkowym. Natomiast czerniak, który u osób w wieku 50 lat bądź starszych pojawia się zwykle na pierwszych palcach kończyn górnych i dolnych oraz zagraża w równym stopniu wszystkim grupom etnicznym (choć mówi się, że szczególnie narażone są osoby o ciemnym fenotypie skóry), może pojawić się pod postacią ciemnego, pionowego pasma na paznokciu, będącego nagromadzeniem melanocytów. Ważne jest jednak to, że nie każde pasemko powstałe na paznokciu jest czerniakiem, dlatego przede wszystkim trzeba zwrócić się o konsultację do specjalisty, który oceni, z czym mamy do czynienia. Zdarza się również, że czerniak, który rozwinął się pod paznokciem przypomina krwiaka lub grzybicę – w takiej sytuacji łatwo zignorować zmianę lub podejmować wobec niej niewłaściwe działania. Reasumując – twoją rolą w kontekście profilaktyki onkologicznej nie jest straszenie, ale uświadamianie i zachęcanie klientek do kontrolowania swojego stanu zdrowia. Gra toczy się bowiem o to, czy w razie wystąpienia poważnego schorzenia trzeba będzie wytoczyć ciężkie działa, ponieważ komórki rakowe będą obecne już nie tylko w obrębie paznokcia, ale również w innych miejscach organizmu, czy też ze względu na początkowe stadium choroby wystarczy terapia mniej agresywna.

Mamy nadzieję, że nie masz wątpliwości co do tego, że jako stylistka jesteś zobowiązana do troski nie tylko o urodę, ale także o zdrowie swoich klientek. Twój obowiązek wynika z posiadanej przez ciebie wiedzy, a tę powinnaś systematycznie poszerzać – ostatecznie kto miałby pokierować do specjalisty kobietę, której naturalne paznokcie są stale zakryte? Bardzo prawdopodobne jest, że u wielu klientek wyłącznie ty masz okazję oglądać naturalną płytkę. Przyjmij zatem na siebie zobowiązanie do podtrzymywania ich czujności onkologicznej, ponieważ w tym temacie zawsze lepiej jest być nadmiernie ostrożnym niż beztroskim. Możesz przyjąć politykę oceny stanu paznokci przed wykonaniem każdej stylizacji – czasem niepokojącą zmianę da się dostrzec nawet na paznokciu pokrytym żelem bądź akrylem – wystarczy obejrzeć jego wolny brzeg. Jeśli ją zauważysz, warto usunąć stylizację z danego paznokcia i wnikliwie przyjrzeć się płytce – nie należy czekać, aż przyjdzie pora na kolejną zmianę stylizacji. Trzymamy kciuki za to, by przypadków nowotworów skóry było w gronie twoich klientek jak najmniej, ale jednocześnie jesteśmy pewni, że  twoje klientki będą czuły się znacznie bezpieczniejsze wiedząc, że zwracasz uwagę nie tylko na zdobienia, ale również na kwestie znacznie poważniejsze. Jeśli chciałabyś, by twoje klientki czuły, że są otoczone naprawdę kompleksową opieką, nawiąż współpracę z lokalnymi specjalistami – podologiem, dermatologiem a także chirurgiem. Dzięki temu będziesz mogła pokierować klientkę do kompetentnej osoby, a z pewnością będzie to najlepsze i najbardziej oczekiwane działanie w sytuacji, gdy powiesz klientce, iż na jej paznokciach zauważyłaś niepokojącą zmianę, która wymaga sprawdzenia. Będzie to twoja odpowiedź na pytanie o to, co klientka powinna dalej zrobić – a pytanie to z pewnością usłyszysz za każdym razem, gdy podniesiesz kwestię konieczności przeprowadzenia diagnostyki zmian na paznokciach.