Reklama w mediach społecznościowych


Znasz to powiedzenie, że reklama jest dźwignią handlu, prawda? Dziś jest ono jeszcze bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek, ponieważ reklama służy dziś nie tylko do zachęcenia potencjalnych klientów do skorzystania z oferowanych przez ciebie usług, ale także pozwala na zaprezentowanie się na rynku i pokazanie innym, czym się zajmujesz.

W dobie zalewu informacji bardzo trudno jest zostać zauważonym, a twórcy mediów społecznościowych szybko dostrzegli w tym potencjał i zadbali o to, by stało się to jeszcze trudniejsze. Nie wystarczy już zatem samo założenie profilu na platformie społecznościowej, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nikt może go nie zauważyć, podobnie jak publikowanych przez ciebie treści. Nawet jeśli użytkownik platformy społecznościowej doda cię do tzw. obserwowanych, nie wszystkie z twoich pieczołowicie przygotowywanych postów będą mu się wyświetlały. Chcąc zobaczyć, co nowego u ciebie, będzie musiał wejść na twój profil. Posty będą też wyświetlane tym osobom, które wcześniej skomentowały zamieszczone przez ciebie treści lub zareagowały na nie w sposób zarejestrowany przez platformę – np. kliknęły w ikonkę emocji.

By przełamać tę barierę dostępu, musisz skorzystać z funkcji reklam oferowanych na platformach społecznościowych. Jeśli zagłębisz się nieco w ten temat, zdziwisz się, że możesz zrobić to łatwo, niskim nakładem środków i z dużą skutecznością.

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest zrozumienie, do kogo masz się zwrócić ze swoim przekazem marketingowym. Pozwoli to usystematyzować działania marketingowe tak by były maksymalnie efektywne i trafiały do odbiorców, bazując na ich preferencjach. Zastanówmy się wspólnie, jak zwiększyć popularność twojego salonu i wpłynąć na świadomość marki wśród twoich potencjalnych klientów.

Jeśli do tej pory reklama kojarzyła ci się tylko z prasą i telewizją, czas zaktualizować swoją wiedzę.  Z pewnością sama jesteś użytkowniczką Facebooka i stamtąd dowiadujesz się wielu ciekawych rzeczy. Dziś bez płacenia za reklamy i widoczność postów nie da się zawładnąć Facebookiem i jego społecznościami. Prawdą jest natomiast, że koszt kampanii na tej platformie może być niższy niż koszt reklam w tradycyjnych mediach. Ogromną zaletą jest możliwość skierowania przekazu marketingowego do konkretnej grupy docelowej zdefiniowanej na podstawie wybranych przez ciebie kryteriów, co znacząco zwiększa jego efektywność. Dzięki temu nie musisz płacić za wyświetlanie reklam osobom, które z racji wieku czy płci na pewno nie będą zainteresowane twoimi usługami.  A informacji o sobie i swoich zainteresowaniach użytkownicy Facebooka zostawiają w sieci – świadomie i nieświadomie – bardzo wiele, co bardzo ułatwia targetowanie. Możesz zatem wybierać, komu i jak długo będą wyświetlać się twoje reklamy.

Reklamy w mediach społecznościowych nie są przeznaczone jedynie dla dużych graczy – to ty decydujesz, jaki budżet chcesz na nie przeznaczyć i możesz zacząć już od kilkuset złotych. Koszt kampanii zależy od jej celu i może on być naliczany na podstawie samych wyświetleń reklamy bądź też na bazie kliknięć w nią. Im więcej funduszy przeznaczysz na działania promocyjne, tym szybciej uzyskasz rezultaty i tym większe one będą. Nie należy być przesadnie oszczędnym w dziedzinie promocji na Facebooku, ponieważ czas (oczekiwania) to przecież także pieniądz.


Reklama na platformach społecznościowych to prawdziwe morze możliwości. Nie ma tam uniwersalnego narzędzia czy recepty na sukces – musisz sama przetestować kilka rozwiązań i przekonać się, co sprawdza się najlepiej w twoim przypadku. Warto zastanowić się na przykład nad wyświetlaniem reklam użytkownikom przypisanym do tego samego kodu pocztowego, jaki ma twój salon – dzięki temu więcej osób z twojej okolicy dowie się o jego istnieniu lub bardziej wnikliwie zapozna się z twoją ofertą, co może je skłonić do odwiedzenia go. Możesz skierować swój przekaz marketingowy do osób o określonych zainteresowaniach – zastanów się, czym cechują się lub czym powinni cechować się twoi klienci i na tej podstawie określ grupę docelową dla swoich reklam. Jeśli to podejście okaże się skuteczne, powiększ pulę środków przeznaczonych na promocję. Twoje treści trafią do osób, które mogą obserwować twój profil z czystego zainteresowania publikowanymi przez ciebie treściami i dopiero gdy zaczną poszukiwać salonu oferującego usługi stylizacji paznokci, pomyślą o tobie.

Skutecznym i ciekawym rozwiązaniem są linki sponsorowane, wyświetlane w ramach systemu GoogleAds. Dzięki nim masz możliwość dotarcia do osób korzystających z wyszukiwarki celem np. znalezienia salonów stylizacji paznokci w najbliższej okolicy.  

Świadomość tego, kto należy do twojej grupy jest przydatna również przy wyborze platformy społecznościowej, na której chcemy się reklamować. Młodsi użytkownicy Internetu będą bardziej osiągalni za pośrednictwem Instagrama, natomiast do kobiet najlepiej można trafić za pośrednictwem Facebooka lub Pinteresta.


Szczegółowe instrukcje dotyczące tworzenia kampanii marketingowych na Facebooku czy Twitterze znajdziesz w sekcjach Pomocy tych platform. Załóż konto biznesowe na wybranej platformie i zapoznaj się z poszczególnymi typami reklam – na tablicy użytkownika, w kolumnie po prawej stronie oraz kierowanymi do użytkowników urządzeń mobilnych. Gdy zorientujesz się już, które narzędzia sprawdzają się najlepiej w docieraniu do twoich najbardziej wartościowych klientów, ich wybór i zarządzanie nimi staną się znacznie prostsze. Narzędzia marketingowe udostępniane na platformach społecznościowych zostały opracowane w taki sposób, by użytkownicy mogli korzystać z nich samodzielnie, dlatego nie obawiaj się i próbuj, a szybciej niż przypuszczałaś będziesz kreować treści marketingowe, planować kampanie i zarządzać nimi.

Jeśli nie chcesz wkładać zbyt wiele wysiłku w tworzenie treści marketingowych, wykorzystaj funkcję promowania już istniejących postów. Oznacza to, że część swoich środków na marketing przeznaczasz na to, by dany post wyświetlił się na tablicach większej liczby osób – jest to bardzo proste i wygodne rozwiązanie.

Innym narzędziem są tak zwane dark posty, które są widoczne dla użytkowników, ale nie ma ich na profilu biznesowym danego podmiotu. Dają one możliwość eksperymentowania, ponieważ nie muszą być zbieżne z ogólną koncepcją przekazu marketingowego podmiotu. Promowanie postów nie daje nam tak dużej swobody, ponieważ możemy wykorzystać tylko te treści, które zostały wybrane już wcześniej.

Wykorzystaj media społecznościowe aby poznać swoich klientów. Zadawaj im pytania, np. o ulubioną stylizację bożonarodzeniową czy z okazji pierwszego dnia wiosny, dowiedz się co myślą o nowych trendach w stylizacji paznokci i na tej podstawie twórz taki salon, którego oferta będzie trafiać w gusta twojej grupy docelowej. Obudź w nich chęć do rywalizacji i zaproponuj by dzielili się projektami stylizacji lub inspiracjami, które będą mogły wykorzystać twoje stylistki. Najbardziej aktywne osoby nagradzaj bezpłatną stylizacją – pokaż, że zdobienie paznokci to świetna zabawa! Zamieszczaj zdjęcia i grafiki, które trafią w gusta odbiorców – ucz się ich oczekiwań i odpowiadaj na nie.

Choć świadomość tego, że treści niepromowane docierają do niewielkiej liczby użytkowników serwisów społecznościowych, może być przytłaczająca, nie daj się zwariować i nie ulegnij pokusie promowania każdego postu. Spróbuj natomiast wzmocnić relację z osobami, które cię obserwują – pokaż, jak pracują twoje stylistki, zdradź trochę szczegółów na temat kulisów swojej pracy, oddaj głos pracownikom i klientkom, które odwiedzają twój salon regularnie. Tego rodzaju treści, mimo iż nie będą promowane, wpłyną pozytywnie na zainteresowanie twoją działalnością i marką, pod którą ją prowadzisz. Ich tworzenie zabiera oczywiście sporo czasu, dlatego najmądrzejszym posunięciem jest dywersyfikacja polegająca na kontynuowaniu zamieszczania treści niepłatnych – jednak przy ograniczeniu lich liczby – oraz poświęcenie większej ilości energii na tworzenie treści, które będą promowane i których zadaniem będzie realizacja konkretnych celów – na przykład polubienie profilu czy zamieszczenie komentarza, wizyta w salonie bądź zwiększenie ruchu na stronie salonu.

Tworząc harmonogram publikacji postów promowanych weź pod uwagę przede wszystkim budżet i określ, ile jesteś w stanie przeznaczyć na reklamę. Im więcej reklam, tym lepiej i tym bardziej zauważane będą efekty twoich działań. Efektywność inwestycji w marketing będziesz mogła ocenić za pomocą narzędzi analitycznych dostępnych na platformach społecznościowych. Twoje cele mogą być różne, ale jeśli interesuje cię zwiększenie sprzedaży, oczekiwany zwrot powinien wynosić w przybliżeniu 25% zainwestowanych środków. Czasem może być tak, że kampania nie przyniesie oczekiwanego wzrostu sprzedaży, ale zwiększy świadomość marki, co przygotuje podstawy do późniejszych działań.
Poza narzędziami analitycznymi wykorzystuj także inne sposoby by dowiedzieć się, skąd twoi nowi klienci dowiedzieli się o salonie lub o jego stronie internetowej. Możesz to zrobić za pomocą krótkiej ankiety, za wypełnienie której możesz zaproponować jednorazowy rabat na swoje usługi. Kod przesyłaj na pocztę elektroniczną – tym sposobem z budujesz od razu bazę adresów do wysyłki newslettera. Oczywiście ich właściciele muszą wyrazić na to zgodę – aby ich do tego zachęcić, oferuj za nią dodatkowy rabat.

Być może wzrost sprzedaży i ruchu w salonie nie nastąpi u ciebie od razu – musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Najpierw buduj świadomość marki i staraj się pozyskać zaufanie potencjalnych klientów. Bardzo pomocne będzie wspieranie wizerunku salonu pozytywnymi wypowiedziami klientów i pracowników o nim. To między innymi one pomogą zwiększać zaangażowanie obserwatorów, którzy mają szansę stać się twoimi klientami – bądź przygotowana na ich przyjęcie, rozwijaj swój salon, doskonal swoje umiejętności i staraj się zapewnić swoim klientom taki poziom obsługi, który będzie dla salonu jeszcze lepszą reklamą niż wszystkie kampanie marketingowe razem wzięte.